Obeziteye karşı çaresiz değilsiniz

Obeziteye karşı çaresiz değilsiniz

Obezite veya diğer adıyla şişmanlık, vücutta sağlığı tehlikeye atacak ölçüde fazla yağ birikmesi neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Obez hastalığının olup olmadığının kesin tanısı için vücuttaki yağ miktarını ve dağılımını tespit edilmesi gerekmektedir. Beden kitle indeksi kilogram cinsinden beden ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Bununla birlikte yağın vücuttaki oranı da önemlidir. Özellikle karın ve göbekte biriken yağlar, kalp ve damar hastalıklarına karşı ciddi bir risk oluşturmaktadırlar.

Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

Obezitenin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan biri kalıtsal faktörlerdir. Bununla birlikte fizyolojik faktörler de önemlidir. Örneğin yaşın ilerlemesi, hamilelik gibi kilo almaya müsait duruma gelen faktörlerdir. Yine yaşam tarzı da obezite için önemlidir. Örneğin yeme düzeninin bozukluğu, fazla hareketsiz kalma kalarak pasif bir yaşam bunda etkilidir. Üzüntü, sıkıntı, stres gibi psikolojik faktörler de kilo almada etken rol oynayabilmektedir. Obezite, hipertansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı, eklem rahatsızlıkları, solunum rahatsızlıkları ve bazı kanser türlerine de neden olduğu için hayati derecede önemli ve acil tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

beslenme ve diyet

Obezitenin Tedavisinde İzlenecek Yol Nedir?

Obezitede amaç kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermek değildir. Uzun vadede ama sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu muhafaza etmek önemlidir. Bunun için de öncelikli olarak kişi kendinde yer etmiş alışkanlıklardan kurtulmalı ve yeni bir yaşam tarzına uyum sağlayarak sağlıklı beslenme ve spor ile yeni bir hayata başlamalıdır. Öncelikle yapılması gereken şey yağ ve kalori miktarı düşük sağlıklı bir beslenme programına başlamaktır. Bunun yanında sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz egzersizler de ihmal edilmemelidir. %5`lik bir kilo kaybı bile obeziteyle birlikte ortaya çıkan hastalıkları minimuma indirmede etkilidir.

Egzersizler Mutlaka Uygulanmalıdır

Uygulanacak diyet programı ile kilo kaybetmeye başlayan bünyede bunun devamını sağlamak amacıyla egzersizler büyük önem taşımaktadır. Burada amaçö harcadığımız enerjinin daha da artırılması gerektiğidir. Bu da egzersizlerle mümkün olmaktadır. Günde ortalama 15 dakika ile başlanacak ve günden güne artırılacak tempolu yürüyüşler kilo vermede destek bir etken rol oynayacaktır.

diyet

Kilo kaybetmek sadece diyet yapmakla bitmez. Araştırmalar diyet programı ile birlikte egzersizlerin de büyük etki ortaya koyduğunu göstermiştir. Gündelik yaşamımızda tembellik ettiğimiz konularda, örneğin masa başında fazla oturmak veya yürümek yerine arabayla gitme tercihleri büyük ölçüde terk edilmeli. Bunun telafisini spor yaparak, yürüyerek, yüzerek sağlamalıyız. Egzersizler ve dengeli bir beslenme ile gerekli ideal kiloya ulaşmalı ve obezitenin tehlikelerinden uzak durmalıyız.

Özel Meltem Hastanesi Uzman Diyetisyeni Rabia Gül Kepekçi ile uygun diyet programı uygulanmakta ve obezite ile karşı karşıya gelen insanlar ideal kilolarına kavuşarak bu sorundan sonsuza kadar kurtulmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:26/11/2013
Okunma Sayısı:8403
Soru sor