Menopoz kabusunuz olmasın

Menopoz kabusunuz olmasın

Ortalama 40 yaş ile 55 yaşa kadar geçen süre zarfında görülen, adet kanamalarının düzensizleşmesi ve sonrasında kesilmesi ile biten döneme menopoz denmektedir. Menopoz son adet kanaması anlamındadır. Yaklaşık hayatının üçte birini kadınlar bu dönemde geçirmektedirler. Hayatın doğal bir evresi olan menopoz eğer 40 yaşından önce görülüyorsa buna erken menopoz denmektedir. Menopoz belirtileri dışında geçiren kadınlar da mevcuttur. Fakat bunlar ancak dörtte bir oranındadır. Bu dönemde bazı değişiklikler geçiren kadının hayatı olumsuz etkilenebilmektedir. Bununla birlikte bir çok hastalığın oluşmasına da neden olabilmektedir. Bu durum kadının yaşam kalitesini düşürebilmektedir.

Menopozun Belirtileri Nelerdir?

Menopozun en belirgin özelliklerinden biri adet düzeninin bozulmasıdır. Kanama miktarı oldukça azalır. Bununla birlikte yumurtlama da azalacağından hamile kalma ihtimali oldukça düşüktür. Ateş basması, çarpıntı, gece terlemesi, yüzde kızarıklıklar gibi belirtiler olabilir. Fakat bu belirtiler her kadında meydana çıkmayabilir. Menopoz ilerledikçe bir 4-5 yıl sonunda bu belirtiler daha da azalacaktır. Bununla birlikte menopozda psikolojik rahatsızlıklar da ön plana çıkabilmektedir. Sinirli olma hali, gerginlik ve depresyon bulguları ortaya çıkabilir. Uyku kalitesi azalmakta uykuya dalma süresi uzamaktadır. Eklem ve kas ağrıları, cinsel isteksizlik görülebilir. Bütün bunlar menopozun klasik ve değişmeyen belirtileridir. Uzun dönem belirtilerine baktığımızda kalp-damar hastalıklar ve kemik erimesi görülebilmektedir. Östrojen hormonunun azalması ile kemiklerde kırık ve kayıplara yol açabilmektedir.

Menopozun Tanısı

Menopoz kadında bir anda ortaya çıkan bir durum değildir. Değişiklikler yavaş yavaş başlar ve kadın yıllar sonra menopoza girer. Bu değişikliklerle birlikte geçiş dönemi 20 yıl kadardır. En başlarda kadınlarda yumurtlama azalır ve yukarıda sıraladığımız klasik belirtiler kendini göstermeye başlar. Bu belirtiler sıklaşır ve kanama kesilir. Şayet bu dönem 5-6 aydan uzun sürerse mutlaka bir doktora başvurulmalı ve hormon testi yaptırılmalıdır.

Menopozun Tedavisi Nasıldır?

Yukarıda bahsettiğimiz östrojen hormonunun azalması ve sıkıntıların çıkmasına yönelik yapılan tedavide hormonlar kullanılır ve yerine konulur. Bu yerine koyma ile hayatı olumsuz etkileyecek pek çok rahatsızlık ortadan kaldırılmış olur. Östrojen hormon tedavisi ağız yoluyla veya cilde yapıştırma yöntemi denilen yöntem ile iki türlü yapılabilir. Bu tedaviye ayrıca kalsiyum ve progesteron da eklenebilmektedir. Cilde yapıştırılanlar 3 gün yada haftada bir değiştirilmektedir. Ne zaman değiştirileceği ise doktorun vereceği ilaca göre değişmektedir. Ayrıca Östrojen tedavisi ile Alzheimer hastalığı ve bağırsak kanseri görülme riski de azalmaktadır. Yine bu tedavi ile kalp damar hastalıklarının azalması sağlanabilmektedir. Bilinenin aksine östrojen verilmesi rahim kanserine neden olmaz. Östrojen tedavisi ile kaşıntı, yanma, ağrılı ilişki gibi problemler 1 sene içerisinde düzelir.

Özel Meltem Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Bölümü uzman doktorları menopoz tedavisini etkin bir şekilde gerçekleştirmekte, uyguladıkları yöntemler ile kadınların kabusu olan bu süreçten rahatlıkla geçmelerini sağlamaktadırlar.

Güncelleme Tarihi:20/04/2019
Yayınlama Tarihi:08/11/2013
Okunma Sayısı:9010
Soru sor