Lohusalık dönemini sıkıntısız atlatmak için öneriler

Lohusalık dönemini sıkıntısız atlatmak için öneriler

Kadınların yaşamlarındaki en güzel dönemlerinden biri annelik dönemidir. Bu dönem kadınların hayatında bir çok planın yer değiştirmesine neden olmaktadır. İlk kez anne olan kadınlar bebeğini kucağına aldıktan sonraki zamanda bazı sağlık problemleri yaşayabilmektedir. Bu hassas dönemi problemlerden uzak şekilde geçirilebilmesi için bazı önlemler alınması gerekmektedir. Meltem Hastanesi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Filiz Aydın doğum sonrası karşılaşılan sağlık sorunları konusunda aydınlatıcı bilgiler vermektedir.

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Doğumdan sonra kadınlar hayatlarının en hassas dönemini yaşamaktadırlar. Doğum olayı anne için çok zorlu bir süreçtir. Ve bu zorlu süreç sonrasında annenin bebeğini kucağına alması ile bambaşka bir yaşam tarzı içine girmektedir. Şaşkınlık ve heyecan içindeki bu süreci problemsiz bir şekilde atlatmak mümkündür. Doğumdan sonra ki ilk günlerde, eğer normal doğum yapılmışsa, aşırı kanama varsa, akıntının rengi değişiyorsa veya doğum sezeryan olarak yapılmışsa ameliyat yapılan yerlerde ağrı, sızı, kanama, yüksek ateş, bulantı, kusma, şişme, göğüslerde ağrı, idrar yaparken yanma var ise mutlaka doktoruna görünmesi gerekmektedir.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Banyo Yapılmalıdır?

Doğumdan sonra annenin enfeksiyon kapabilme olasılığı yüksek olduğu için bir süre ayakta banyo yapması önerilir. Normal doğum yapan anneler doğumdan üç gün sonra banyo yapabilir. Sezeryan ile doğum yapan anneler ise doğumdan iki gün sonrasında banyo yapabilir. Ama dikkat etmeleri gereken bir husus, banyodan sonra ameliyat kesiğinin olduğu bölge yumuşak bir havlu yardımı ile iyice kurulanmalıdır. Her iki doğum türünde de doğumdan yaklaşık bir buçuk ay sonraya kadar banyo ayakta yapılmalıdır.

Doğum Sonrası Sıvı Tüketimine Dikkat Edilmelidir

Doğum yaptıktan sonra herhangi bir diyet programına gerek duyulmamaktadır. Özellikle meyveler, sebzeler ve protein içerikli gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Tüketildikten sonra vücutta gaz oluşturacak gıdalardan kaçınılmalıdır. Kabızlığın önlenmesi ve anne sütünü artırmak için bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

İlk Kez Emzirecek Anneler İçin Tavsiyeler

Anne doğum yaptıktan sonra ilk bir hafta içerisinde memelerde şişlik ve sertlikler oluşabilir. Bu ilk başlarda bir hastalık gibi görünmektedir. Fakat bu durum süt üretiminin başladığına ve süt kanallarının dolduğuna işarettir. Eğer anne bu dönemde bebeğini emziremez ise memelerde iltihaplanmaya yol açabilir. Eğer bebek anneyi emmeyi başaramıyorsa, memelerde süt birikimi oluyorsa anne ve bebeğin sağlığı için memelerdeki süt manuel ya da elektrikli bir pompa yardımı ile sağılmalıdır. Süt sağım işlemini kolaylaştırmak içinse ılık bir duş almak veya memelere sıcak kompres yardımı ile süt kanallarını açmak gerekmektedir.

Meme Ucu Çatlakları İçin Ne Yapılabilir?

Bebek anneyi emmeye başlamadan önce meme ucu anne sütü ile ıslatılmalıdır. Meme uçlarında çatlak olma ihtimali yada çatlak var ise lanonil içeren kremler uygulanabilir. Ve bu şekilde oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilir. İlerleyen dönemlerde bebek emdikçe annenin göğsünden çok süt geleceği için meme pedleride kullanılabilir.

Bebek Emmeyi Başaramıyorsa Ne Yapılmalıdır

Bebeği emzirmeye başlamadan önce kolayca emme işlemini gerçekleştirebilmesi için meme ucunu çıkarıcı çeşitli işlemler uygulanabilir. Bunlardan ilki arka kısımından ön kısıma doğru meme ucunu çıkarmak için masaj yapmaktır. Eğer masaj sonuç vermiyorsa, meme ucunu çıkarmak için özel olarak satılan vakumlardan temin edilebilir. Eğer temin edeceğimiz bu aparatlardan herhangi biride işe yaramadıysa yine eczanelerde bulabileceğimiz silikon meme uçları kullanılarak emzirme işlemi yapılabilir. Bir süre sonra meme uçları bebek emdikçe kendiliğinden çıkacağı için  normal yollardan anneyi emmeye başlayacaktır.

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Doğumdan sonraki dönemde kadınlar bebeklerini emzirirken oksitosin hormonu salgılamaktadırlar. Bu hormon annenin emzirirken uyku hali yaşamasına neden olur. Hem bebekle uğraşan hemde hormon değişiklikleri içerisinde olan annenin doğumdan önceki cinsel yaşamına dönmesi için en az kırk gün geçmesi gereklidir. Bu nedenle doğumdan sonra rahimin iç kısmı eski halinde olmadığı için bu süreç geçene kadar eşlerin cinsel ilişkiye girmeleri tavsiye edilmemektedir.

Lohusalık Sonrası Muayene

Lohusalık bittikten sonra kadınlar mutlaka doktora gidip doğum sonrası kontrollerini yaptırmalıdırlar. Özellikle smear testi yaptırılmalı ve korunma yöntemleri konusunda doktorun bilgilerine başvurulmalıdır. Ve doğumdan sonra doktorun önerdiği zamanlarda mutlaka muayeneye gidilmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi:26/05/2019
Yayınlama Tarihi:06/02/2018
Okunma Sayısı:824
Soru sor