Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun
Kurban Bayramı Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan dini bir bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Meltem Hastanesi ailesi olarak Tüm müslüman aleminin kurban bayramının kutlar, hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Bu senede Müslüman alemi grup grup mukaddes topraklara giderek Medine-i Münevverede Peygamber efendimizin, Mekke-i Mükerremede Rabbimizin davetlisi, misafiri oluyorlar. Dünyanın en büyük dini toplantısının yapıldığı mukaddes topraklarda  Hastanemiz Başhekimi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi"de hac vazifesini yerine getiriyor. Sa"y yaparken gördüğümüz Başhekimimizin ve tüm müslüman aleminin selametle hac vazifelerini yerine getirmelerini ve dualarının kabulünü temenni ederiz.

Sa"y:
"Sa’y" kelimesi; koşmak, hızlı yürümek anlamına gelmektedir. Hac ve umrede Kâbe’nin doğu tarafındaki "Safa" tepesinden başlayarak "Merve" ye dört gidiş, Merve’den Safa’ya üç dönüş olmak üzere bu iki tepe arasındaki gidiş-gelişe denir.

Safa’dan Merve’ye her bir gidişe ve Merve’den Safa’ya her bir dönüşe "şavt" denir. Safa ile Merve arasındaki yaklaşık 400 metre uzunluğundaki yürüme alanına "Mes’a" denir.

Sa’y yapmak vaciptir. Sa’yin aslı, Hz. Hacer’in henüz kendisini emmekte olan oğlu Hz. İsmail için su ararken bu iki tepe arasında koşması hatırasına dayanmaktadır.


Bölüm Doktorları: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Op. Dr. Gökalp Dizdar
Soru sor