Kulaklarınız ağrıyorsa hafife almayın

Kulaklarınız ağrıyorsa hafife almayın
Günümüzde en çok şikayet edilen rahatsızlıklardan birisi de kulak ağrılarıdır. Kulak ağrıları çok farklı nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Fizyolojik, çevre faktörleri gibi kulak ağrılarına zemin hazırlayan pek çok neden olabilir. Bunun tam olarak anlaşılabilmesi ve tedavi yönteminin seçilebilmesi için teşhis önemlidir. Alanında uzman bir kulak burun boğaz uzmanı ile kulakta meydna gelen bu ağrı veya çınlamanın sebebi muayene vasıtasıyla anlaşılacaktır.

Kulaklarınızda Ağrı Varsa Kontrolü İhmal Etmeyin
Genel olarak geceleri ortaya çıkan kulak ağrıları sıkıntılı durumlar ortaya çıkarır. Kişi uykuya daldığında her şey normal gibi gözükse de östaki kanalı rahat boşalamaz. Kişi gece gerektiği kadar yutkunmadığı için gerekli olan hava girişi de yapılamaz. Orta kulaktaki hava etraftaki dokular tarafından kullanılmaktadır. Burada negatif basınç oluşmaktadır. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi anlamına gelir. Bu neticeyle gecenin bir yarısında kulak ağrısı kendisini belli eder.
kulak ağrısı

Kulak Ağrısına Karşı Neler Yapılabilir?
İlk olarak kulak ağrısında doktor muayenesi yerinde olacaktır. Kulağın neden ağrıdığı ve ileride herhangi bir soruna neden olabilecek bir durumun olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Bununla birlikte alınabilecek bazı önlemler de mevcuttur. Saç kurutma makinesi ile 10 cm ileriden yapılacak ılık hava masajı iyi gelebilmektedir. Yine kulak kepçesi hafiften oynatılabilir. Eğer bir ağrı seziliyorsa bu muhtemelen dış kulak enfeksiyonudur. Eğer ağrı yok ise orta kulak iltihabı olma olasılığı artar. Bir parça sakız çiğneyerek östaki borusunu açmaya yardımcı olunabilir. Esnemek de yine östaki boru kanalını açmada faydalıdır.Bu yapılacak olan eylemler geçici çözüm olacağından en önemlisi bir uzmana başvurmak gerekir. Uzman doktor yapacağı muayene ile kulaktaki ağrının nedenini ve tedavi yöntemlerini söyleyecektir. Uzman doktor hastaya yapılacak işlemleri anlatarak eğer gerekliyse ilaç tedavisini önerecektir. Doktor öneri ve tavsiyeleri dışında herhangi bir işlem yapılması sakıncalı olabilir. O nedenle doktorla temasta bulunmak önemlidir. Özel Meltem Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümü uzman doktorları kulakta meydana gelen bu ağrıyı muayene ile teşhis edip en uygun tedavi yöntemlerini uygulamaktadırlar.    
Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:02/01/2014
Okunma Sayısı:12099
Soru sor