Anasayfa»Haber»Kronik Orta Kulak Iltihabi Isitme Kaybina Sebep Olabilir

Kronik Orta Kulak İltihabı İşitme Kaybına Sebep Olabilir - Özel Meltem Hastanesi

Kronik Orta Kulak İltihabı İşitme Kaybına Sebep Olabilir


Kulak bölümleri iç, dış, iç, orta olmak üzere bir takım bölümlerden oluşmaktadır. Orta kulak denilen bölüm kulak zarı ve kulak kemikçiklerini içerisinde tutar. Kulak zarı veya kemikçik kısmını etkileyebilecek bir hastalık sesin dış kulaktan iç kulağa iletilmesine engel çıkararak iletim tipi dediğimiz işitme kaybına sebebiyet verebilir. Böyle bir rahatsızlık kulak zarındaki bir delikten kulak kemikçiklerinin bir veya daha çoğunun tahribinden kemik zincirlerinin bozulmasına kadar pek çok şekilde olabilir. Orta kulakta bir iltihap oluşursa kulak zarı delinmektedir. İltihap dışarıya doğru akar. Bu delik genel olarak kendi kendine zamanla kapanır. Geçmezse genel olarak kulak çınlaması, aralıklı veya sürekli akıntının görülebildiği işitme kaybı oluşabilmektedir.

orta kulak iltihabı

Tedavi Yöntemleri

Kronik orta kulak iltihap tedavisinde ilaç ve cerrahi yöntem kullanılmaktadır. İlaç tedavisi kulak akıntısını durdurur. Bu tedavi yönteminde kulağın aralıklarla temizlenmesi veya damla ile toz kullanımı gerekir. Bu gibi durumlarda bazı kişilerin ağızdan antibiyotik alması gerekli görülebilir. Bir diğer tedavi yöntemi olan cerrahi yöntemde amaç iltihabı kontrol altına almaktır. Son yıllarda işitmenin de yeniden kazanılması için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Kulak zarını yamamak veya yeniden yapılandırmak için birçok doku kullanılabilir. Bu dokular kulak kanalında bulunan deri veya kası kaplayan zar niteliğinde olmaktadır. Hasar görmüş bir kulak kemikçiği yeniden yerleştirilebileceği gibi yapma bir kemik de kullanılabilir. Bazen erimiş bir kulak kemikçiği yerine kıkırdak kullanılabilir.

Orta kulak iltihabı hem zor hem de bir o kadar iyileşebilir. Uzman bir Kulak Burun Boğaz doktoru yapacağı muayeneler ile en uygun tedavi yöntemini seçecektir. Özel Meltem Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümü uzman doktorları gerekli tedavi yöntemlerini uygulayarak kişiyi sağlığına kavuşturmaktadırlar.

Okunma Sayısı : 1965

Bölüm Doktorları: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Op. Dr. Gökalp Dizdar
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

Ayır