Kıl dönmesine karşı kesin tedavi

Kıl dönmesine karşı kesin tedavi
Plondial sinüs yani halk arasındaki adıyla kıl dönmesi, kuyruk sokumunda görülen apse, enflamasyon, şişlik, deride açılmış delik şeklinde kendisini gösterir. Günümüzde görülme sıklığı oldukça artan bu rahatsızlık kişinin yaşamını oldukça kötü etkilemektedir. Kıl dönmesi durumu yalnızca kuyruk sokumunda oluşmaz. Koltuk altı, göbek ve kasıkta da bu problemi görmek mümkündür. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha fazladır. Genel olarak 15-40 yaşları arasında sık bir şekilde görülür. Şayet genç yaşlarda görülürse öğrencilerin okul hayatını olumsuz bir şekilde etkiler. Yapılan araştırmalara göre kıl dönmesinin sebebi iki kalça arasındaki oluk şeklindeki bölgeye sırt ve baştan dökülen kılların sıkışması ve kişi yürürken sürtünme hareketi ile bu kılların deri altına girerek yumak oluşturması ile birlikte ortaya çıkar. Burada ortaya çıkan deliklerden bakteriler içeriye nüfuz eder. Bu şekilde iltihaplanma başlar. Eğer üstteki delik kapanırsa iltihap dışarı akamaz, apse oluşur. Kıl dönmesi genel olarak enfeksiyon oluşasaya kadar kendisini pek belli etmez. Hastanın bu bölgesinde doktor bir apse fark ederse bu apse açılarak drene edilmektedir. Apsenin açılarak drene edilmesi acil bir uygulamadır. Drene sonrası akıntı dışında pek bir şikayet olmaz. Ancak ameliyat edilmez ise bu durum birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde kendisini tekrar etmeye başlar. Her apse tekrarında ağaç kökü içerisindeki sinüsler ilerler.Kıl Dönmesinde TedaviKıl dönmesi apsesi tedavisinde aciliyet gerekir. Çünkü hasta ne oturabilir ne de rahat edebilir. Apse şayet çok büyük değilse lokal anestezi altında bu ameliyat yapılabilir. Apse anesteziden sonra inzisyonla boşaltılır ve içi iyice temizlenip yıkanır. Üstü antibiyotikli pomadlarla kapatılır.
Acil durum tedavisi sonrası cilt altına yerleşmiş ağaç kökü şeklindeki kıl yuvalarına yönelik cerrahi bir operasyon uygulanır. Bu şekilde kısmi veya total çıkarma, kesip çıkarma, açık bırakma ya da primer kapama yöntemleri uygulanmaktadır. Vücudun diğer yerlerinde görülecek kıl dönmeleri kuyruk sokumu kadar olmasa da kişiyi rahatsız eder. Kadınların kasık veya perine bölgelerinde ortaya çıkan ufak apseler ve iyileşmeyen odaklar oldukça rahatsız edicidir. Bu odaklar ilerlemeden tedavi altına alınmalıdır. Alınmaz ise ileride daha büyük ve daha kapsamlı bir ameliyat gerekebilir.Göbek bölgesinde meydana gelen kıl dönmeleri ise genel olarak akıntı, pis koku şeklinde kendisini belli etmektedir. Bu bölgede oluşan sinüs ve iltihabın çok geçmeden tedavi edilmesi gerekir.
Özel Meltem Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman doktorları kıl dönmesine karşı en etkin tedavi yöntemlerini uygulayarak kişiyi sağlığına kavuşturmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:23/02/2019
Yayınlama Tarihi:14/02/2014
Okunma Sayısı:11099
Soru sor