Kalbinizin sesini dinleyin!

Kalbinizin sesini dinleyin!

Tam adı ekokardiyografi olan EKO, ultrason dediğimiz ses dalgaları yolu ile kalbin iç yapısının ve fonksiyonlarının incelenmesine denilen, kalp hastalıklarının tanısı ve tedavisinde aktif olarak kullanılan bir işlemdir. Ses dalgalarının iletilmesine imkan veren bir alet yardımıyla gerçekleştirilir. Bu alet, göğüs duvarının farklı yerlerine uygulanarak kalbin duvarları ve kapakları farklı biçimlerde incelenir.

Kalp Sağlığı Önemlidir

EKO'nun kalp hakkında mühim bilgiler veren, hızlı ve zararı olmayan bir test olduğunun altını çizen Dr. Hüseyin Deniz Kılıç, 'EKO ile kalp kapak hastalıkları, kalp boşluklarının çapları, büyük olup olmadıkları, kalp duvarlarının harektleri, hareket bozukluğu olup olmadığı, kalp içi basınçlar, kalp içi boşluklarda pıhtı araştırılması gibi bir çok konuda değerli bilgilere sahip olunur' dedi. Bunların yanında kalp romatizması, kapak hastalıkları, kalp yetersizliği, kalp krizi, doğumsal kalp hastalıkları gibi konularda da EKO'nun önemine değinen Dr. Hüseyin Deniz Kılıç, bunların yanında ilaçla yapılan Stres EKO ile koroner kalp damarları hakkında, kalp kasının canlılığı hakkında değerli veriler elde edilebildiğini söyledi.

EKO İşlemi Nasıl Yapılır

EKO işleminin nasıl yapıldığıyla ilgili olarak 'Bu işlem için hasta, kalbin bulunduğu sol tarafına yatırılır. Kalp kapakçıkları, kalp odacıkları, büyük damarların kesitleri ve hareketlerinin ekrenda görünümü başlar. Bu inceleme genellikle 15 dakika civarı sürer. Kesinlikle ağrısız bir işlemdir ve hiç bir yan etkisi yoktur. Bu inceleme esnasında röntgen ışınları kullanılmamaktadır. Bu sebeple hamile bayanlarda da tereddüt etmeden kullanılabilir' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:08/12/2012
Okunma Sayısı:8737
Soru sor