Horlamayı tedavisiyle ortadan kaldırın

Horlamayı tedavisiyle ortadan kaldırın
Horlama dediğimiz durum kişinin sağlığını tehdit eden ve sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen bir durumdur. Kişi horlama dahilinde kendisi rahatsız olduğu gibi çevresini de rahatsız etmektedir. Uykuda nefesin kesilmesine apne diyoruz. Solunum yavaşlaması ise hipopne olarak adlandırılır. Eğer uyku sırasında nefes kesilmesi durumu saatte 5`in üzerindeyse kişide tıkayıcı uyku apnesi var anlamına gelmektedir. Bu nefes kesilmeleriyle birlikte şiddetli horlamalar da beraberinde gelir. Basit horlama dediğimiz türde gece boyunca solunumda anormallikler görülmez. Genel olarak kiloya ve yaş durumuna bağlı olarak şikayet olur. Erişkin insanların en az %45`inde ara ara horlama görülür. ?25`lik kısım ise sürekli olarak horlamaktadır. Horlama ve Tıkanmaya Karşı Tedavi   

Horlama
durumuna solunum ve tıkanıklık sorunları da eklendiğinde durum daha da ileri bir boyut kazanmaktadır. Kişi gece boyunca uyumaktadır ama uyku kalitesi oldukça düşük olacaktır. Uykuda meydana gelecek olan nefes kesilmeleri, yatakta dönmeler, boyun terlemeleri, baş ağrıları, sabah yorgunluğu, dikkat azalması, cinsel isteksizlik, davranış bozuklukları yani kişinin yaşamını negatif yönde etkileyecek tüm belirtiler görülmektedir. Bu sorun tedavi edilmez ise daha çok ilerleyerek kişinin yaşamını daha çok sıkıntıya sokacaktır.  Farklı dallar ile birlikte bu sorunun araştırılıp tedavi seçeneklerinin ortaya konması önemlidir.
horlama

Hastalığa sebebiyet veren solunum yollarındaki nefesini engelleyecek düzeydeki tıkanıklık durumudur. Boğaz yapısının dar olması, burun kemik ve kıkırdaklardaki eğiklik, dil kökündeki kalınlaşma, iri bademcik yapısı, çocuklarda meydana gelmiş geniz eti gibi durumlar horlama için zemin hazırlamaktadır. Nörolojik uyku bozukluğu daha nadir görülmektedir. Beyinle alakalı uyku bozuklukları nöroloji uzmanları tarafından incelenmelidir.

Kulak burun boğaz ve nöroloji bölümü uzman doktorlarının muayeneleri önemlidir. Kişide tıkanma kaynaklı uyku tanısı konmuş ise gece süresinde Polisomnografi adı verilen bir uyku testi yapılmaktadır. Test sonucuna bağlı olarak tıkanma sebebiyle hastalık hafif ve orta derecede ise burun ve boğaz bölgelerinde cerrahi bir operasyona gerekli olabilir. Eğer hastalık ileri evredeyse hastanın uyumasını sağlayan cpap denilen cihaz ile hastanın apne ve uykusuzluk problemi çözülmektedir.
Güncelleme Tarihi:27/05/2019
Yayınlama Tarihi:12/02/2014
Okunma Sayısı:8490
Soru sor