Horlama ve uykuda tıkanma derdine son

Horlama ve uykuda tıkanma derdine son
Horlama, kişinin sağlığını tehdit ettiği gibi sosyal yaşantısında da olumsuz etkiler göstermektedir. Kişi horlama dahilinde kendisi rahatsız olduğu gibi çevresini de rahatsız etmektedir. Uykuda nefesin kesilmesi ise apne olarak adlandırılır. Solunum yavaşlamasına ise hipopne denmektedir. Uyku esnasında nefes kesilmeleri saatte 5`in üzerindeyse kişide tıkayıcı tipte uyku apnesi vardır demektir. Uykuda nefes kesilmesiyle birlikte şiddetli horlamalar kendini gösterir. Bu horlamalar ile sosyal hayat sıkıntıya girmektedir.
Basit horlama dediğimiz tipte gece süresince solunumda anormallikler gözlemlenmez . Genel olarak kilo ve yaşa bağlı horlama şikayeti olur. Normal erişkin insanların en az %45`inde zaman zaman horlama görülmektedir. %25`lik kısım ise sürekli olarak horlamaktadır.
horlama tedavisi

Horlama ve Tıkanma TedavisiHorlamaya solunum ve tıkanıklık sorunları da eklendiği zaman olayın boyutu tamamen değişmektedir. Kişi gece boyunca uyuyacak ama uyku kalitesi bozuk olacaktır. Uykuda nefes kesilmeleri, boyun terlemeleri, gece idrara sık çıkma, yatakta dönmeler, baş ağrıları, sabah yorgunluğu, cinsel isteksizlik, dikkat azalması, davranış bozuklukları yani kısaca kişinin gündelik yaşamını kabusa çevirecek tüm belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu durum şayet çözülmez ise durum daha da ilerleyerek kötüleşir. Kalp ve damar rahatsızlıklarının yanı sıra gece ölüme varan sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
Tıbbın farklı dalları ile bu durumun araştırılarak çözülmesi önemlidir. Hastalar için bu durumun içinden çıkılması zor gibi görünse de çözümü oldukça basittir.

Gerekli Muayeneler Yaptırılmalıdır
Hastalığa en çok neden olan solunum yollarındaki nefesini engelleyecek düzeyde olan tıkanıklık durumudur. Boğaz yapısının dar olması, burundaki kıkırdak ve kemik eğrilikleri, dil kökünün kalınlaşması, iri bademcik yapısı, çocuklarda geniz eti gibi durumlar bu rahatsızlık için zemin hazırlar. Nörolojik uyku bozukluğu ise daha az görülür. Beyinle ilgili uyku bozuklukları nöroloji uzmanlarınca çözümlenmektedir.
Öncelikle kulak burun boğaz ve nöroloji uzmanları gerekli muayeneleri yapacaklarıdr. Eğer kişiye tıkanma kaynaklı uyku bozukluğu tanısı konmuşsa gece süresinde Polisomnografi adı verilen bir uyku testi yapılır. Test sonucunda tıkanma sebebiyle hastalık hafif veya orta derecede ise boğaz ve burun bölgelerinde cerrahi bir işlem uygulanmaktadır. Hastalık ileri evredeyse hastanın uyumasını sağlayan cpap denilen cihaz vasıtasıyla hastanın apne ve uykusuzluk problemi çözülür.
horlama

Alanında Uzman Doktorlar İle Horlamaya Kesin ÇözümBu hastalığın cerrahisinde kulak burun boğaz ve uyku tesinden sonra ortaya çıkacak sonuca göre işlem yapılmaktadır. Burun içerisinde eğrilikler söz konusuysa hava yolları septoplasti adı verilen ameliyat ile açılmaktadır. Bunun yanında burunda etlerin şişmesine bağlı bir sorun var ise radyofrekans yöntemiyle etler küçültülmektedir. Boğaz bölgesinde bir darlık söz konusuysa yine radyofrekans yöntemi ile bademcikler, damak bölgesi, dil kökünde büyüme görülen dokular küçültülür. Cerrahi açıdan çözüme ulaşmak için pek çok farklı ve değişik yöntem mevcuttur. Bu hastalığın evresine ve doktorun uygulayacağı yönteme göre değişecektir.Özel Meltem Hastanesi kulak burun boğaz, nöroloji birimleri horlama ve apne tedavisini alanında uzman doktorları ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedirler. 
Güncelleme Tarihi:20/04/2019
Yayınlama Tarihi:13/12/2013
Okunma Sayısı:12111
Soru sor