Hipertansiyonda kontrol ve bakım önemlidir

Hipertansiyonda kontrol ve bakım önemlidir
Kalbin vücuda kanı dağıtmak için kullandığı güce tansiyon denmektedir. Kan basıncının normalden büyük olmasına ise hipertansiyon denmektedir. Ülkemizde bazı insanlar tansiyon ve hipertansiyon arasındaki farkı bilmemekte ve karıştırmaktadırlar. Tansiyon kalıcı olmakla beraber sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Stres ve üzüntü ile zaman zaman ortaya çıkabilen tansiyon ve hipertansiyon birbirinden farklıdır. Tansiyon dediğimiz durum genellikle yaş ile birlikte görülmektedir. Hipertansiyon diyebilmek için büyük ve küçük tansiyonun birisinin normal üzeri olması gerekmektedir. Hipertansiyon dediğimiz rahatsızlık kalıcıdır ve sakatlık, ölüm gibi durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Hipertansiyon BelirtileriHipertansiyon bazı belirtiler gösterir. Bunlar genellikle, nefes darlığı, çarpıntı, baş ağrısı, yorgunluk, burun kanaması, merdiven çıkarken çabuk yorulma, gece sık idrara kalkma, bacaklarda şişlikler şeklinde kendisini gösterir. Kan basıncı şayet yüksek ise dilte peltekleşme durumu, çift görme, yüz ve vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanmalar görülebilmektedir. Yalnız bu her hastada aynı olacak diye bir kural yoktur. Bu sebepten dolayı hastanın kan basıncı ölçülmelidir. Tansiyon rahatsızlığı olanlara genel olarak yılda 1-2 defa olmak üzere kan basıncı ölçümü tavsiye edilmektedir.

Hipertansiyonda Tedavi
Hipertansiyonda tehlike altında olan organlarda oluşabilecek hasarı önlemek ve oluşabilecek sakatlık, ölüm durumlarının önüne geçilmesi gerekir. Hipertansiyon dediğimiz rahatsızlık ömür boyu kendisini göstermektedir. Toplumumuzda en az 6 kişiden birisinde kan basınç yüksekliği görülmektedir. Hipertansiyonu başka hastalıklarla bağlantılı olan hastalarda öncelikle hipertansiyonu tetikleyen hastalık ortadan kaldırılmalıdır. Şayet hipertansiyonun nedeni anlaşılamaz ise kan basıncını düşürmeye yönelik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Uzman doktor hastadan yaşam düzenini değiştirmesini ister.
Hastadan sigarayı bırakması, alkolü sınırlaması hatta bırakması, egzersiz yapması istenir. Şişman hastaların kilo vermesi önemlidir. Kilo kaybı ile kasn basıncı kontrolü daha kolaylaşacaktır. Doktor kontrol ve tavsiyeleri ile hipertansiyonu kontrol altına almak mümkündür. Unutulmaması gereken bir nokta da tansiyonun kendisini hiç belli etmeden de ortaya çıkabildiğidir. Hipertansiyon kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği gibi ciddi tehditler oluşturmaktadır. Belirti dahilinde olsun veya olmasın kişi mutlaka aralıklarla kan testi yaptırmalıdır. Kendini belli etmeden ilerleyen bu hastalığa karşı alınacak ilk tedbir kan testleridir. Özel Meltem Hastanesi Dahiliye bölümü, kan testleri dahilinde şayet hipertansiyon belirtisi var ise gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:28/12/2013
Okunma Sayısı:8948
Soru sor