Hemoroid ameliyatı ile yaşam kaliteniz artsın

Hemoroid ameliyatı ile yaşam kaliteniz artsın
Hemoroid toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid tedavi edilmediği takdirde kişinin günlük yaşamını büyük ölçüde etkiler. Öyle ki kişi ne rahatça oturabilir, ne rahatça yürüyebilir. Böyle durumda ise kişi günlük işlerini acı çekerek yapmaktadır. Hemoroid anal kanalının iç duvarını örten tabakanın altında bulunan şişmiş toplardamarlardır. Hemoroid şikayeti ile gelenlerin genel olarak ailesinde de aynı durum bulunmaktadır. İlerleyen yaş ile birlikte hemoroid kendisini gösterebilir. Bununla beraber sık kabız olanlar, hamile kadınlar ve toplardamarlara basınç oluşturabilecek durumlar hemoroide neden olmaktadır.Mayalı, asitli içecekler, alkol, turşu, baharat, asitli içecekler, acılı yiyecekleri sık tüketenlerde hemoroid rahatsızlığı sıklıkla görülmektedir. Bununla beraber işi gereği çok oturanlar veya sık ayakta duranlarda da hemoroidal hastalık sıklıkla kendisini gösterir. Hemoroid kendisini belirtiler dahilinde gösterir. Bunlardan en belirgin olanı makat bölgesindeki şiddetli ağrı ve yanmadır. Bununla beraber makat bölgesindeki kanamada hemoridin habercisidir. Sancılar ve yanmalar ile şiddetli bir kaşınmada kendisini gösterecektir.
hemoroid ameliyatı

Hemoroidal hastalık tedavisi hemoroidal yapının derecesine göre farklılık gösterebilir. Hemoroidal yapı 1 veya 2. Evredeyse genel olarak ağrı kesici, fitil, diyet, krem, oturma banyosu gibi tedavi seçenekleri uygulanır. Bir başka yöntem de hemoroidin içerisine iğne ile ilaç verilmesiyle birlikte uygulanan Skleroterapi'dir. Bant ligasyonu dediğimiz tedavi hemoroid köküne lastik bant yerleştirme uygulamasıdır.
Şayet hemoroid 3 ve 4. evrede ise genel olarak cerrahi yöntem tercih edilmektedir. Bu ameliyat önemli olduğundan cerrahi müdahaleyi yapacak doktorun kesinlikle konusunda uzman olması gerekir. Cerrahi ameliyat dört farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar açık hemoroidektomi, kapalı hemoroidektomi, damar mühürleyici cihazlarla yapılan dikişsiz hemoroidektomi ve stapler adını verdiğimiz dikişsiz hemoroidektomi yöntemleridir. Bu yöntemlerin her biri olumlu sonuçlar vermektedir. Uzman doktor gerekli muayeneleri yaptıktan sonra hastayı bilfilendirerek en uygun yöntemi söyleyecektir. Hemoroid ameliyatı uygun koşullarda uzman doktorlar vasıtasıyla yapıldığı takdirde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Özel Meltem Hastanesi uzman cerrahları toplumumuzda sık görülen hemoroidal hastalığı en uygun yöntemlerle tedavi etmekte hastaynın hızla sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktadırlar.  
Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:10/01/2014
Okunma Sayısı:8429
Soru sor