Fako yöntemi ile dünya daha net

Fako yöntemi ile dünya daha net
Doğuştan nedenlerin dışında zararlı güneş ışınları, diyabet ve yaşlılık gibi nedenlerle oluşan katarakt hastalığı tedavisinde FAKO yöntemi kullanılıyor. Günümüzde FAKO yöntemiyle ameliyat olan hastaların tamamına yakınının hayatına daha sağlıklı bir görüş ile devam ettikleri biliniyor. FAKO yöntemiyle katarakt ameliyatının detaylarını Özel Meltem Hastanesi uzmanlarından Op. Dr. Bülent Yiğit paylaştı.
Katarakt Nasıl Oluşur?
Gözün renkli tabakasının hemen arkasında yerleşmiş ve esasında şeffaf bir mercek olan lensin herhangi bir nedenle saydamlığını kaybetmesi hadisesine katarakt adı verilir. Genellikle yaşlılarda görülen katarakt, dünyada en ön sırada gelen körlük nedenidir.Kataraktın Sebepleri Nelerdir?Doğuştan da gelebilen kataraktın, zararlı güneş ışınları, kortizon benzeri bazı ilaçlar, göz travmaları, üveit ve glokom gibi daha evvelden gelen göz hastalıkları, şeker hastalığı gibi nedenlerle oluştuğunu belirten Op. Dr. Bülent Yiğit, en çok görülen nedenin ise yaşlılık olduğunu sözlerine ekledi.Katarakt Belirtileri Nelerdir?Görmede yavaş yavaş azalma başlaması, ışığa karşı hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, sonradan ortaya çıkan miyopi ve renkleri soluklaşmaya başlaması ile sararması, insanda katarakt başlangıcı olduğu belirtilerindendir.
Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Göz merceğinin tekrar eski şeffaflığını kazanmasına yardımcı olacak bir ilacın bulunmadığını söyleyen Op. Dr. Bülent Yiğit, oluşmuş bir kataraktın yegane tedavisinin cerrahi uygulama olarak kabul edildiğini belirtirken, FAKO yöntemi ile ilgili şunları söylüyor:
FAKO Yöntemi:
Doktor tarafından gereken tetkikleri yapılan gözün içerisine koyulacak merceğin numarası özel bir ölçüm cihazı ile ölçülür ve göz bebeği büyütülerek ameliyat için hazır hale getirilir. Lokal anestezi yapılacak olan hasta, hiç bir ağrı hissetmeyecektir. Gözün şeffaf tabakasında daha küçük bir kesi yapılır ve FAKO adı verilen bir uç göze sokularak, merceğin göz içinde küçük parçalara ayrılarak emilmesi sağlanır. Sonrasında küçük kesiden girebilmesini sağlamak için katlanabilir durumda bulunan mercek göze yerleştirilir. Küçük bir kesi gerçekleştirildiğinden genellikle dikişe gerek duyulmaz. FAKO yöntemi ile yapılan katarakt ameliyatı, ameliyat olan hastaların sosyal yaşamlarına çok daha erken dönebilmeleri, astigmat olasılığını azaltması açısından gün geçtikçe daha fazla tercih edilmeye başlamıştır.
Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Ameliyat sonrasında bir süre ağır vücut faaliyetlerinden uzak durulması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Bülent Yiğit, bir kaç hafta süre ile kullanılması gereken göz damlalarına dikkat edilmesi gerektiği ve ameliyatın ardından yine bir süre el ile göze bastırılmaması yönünde uyarılarda bulundu.
Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:05/12/2012
Okunma Sayısı:11953
Soru sor