Erişkin ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi yeni teknolojik cihazlarla desteklendi

Erişkin ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi yeni teknolojik cihazlarla desteklendi
Yoğun Bakım Ünitesi, pediatrik ve erişkin yaşa kadar her türlü kritik hastaların bakım ve tedavilerini sağlamak amacıyla hizmete devam etmekte olup, bu ünitemiz ihtiyaçlara göre dizayn edilmiş ve son derece modern cihazlarla donatılmıştır.

ERİŞKİN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

Tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte, ameliyat sonrası riskli hastalara hizmet verebilecek bir çok dahili ve cerrahi sorunu olan ve hayati tehlike içeren hastalıklarda yaşam desteği sağlamak için yoğun bakım üniteleri  gelişmiştir.

 Yoğun bakımlarda yatış süreleri hastaya ve hastalıklara göre değişmektedir. Bazen bu süreç 1 gün olabilirken, bazen de aylarca sabırlı bir tedavi planı  gerektirebilmektedir.

 Hastanemizde yoğun bakım ihtiyacı olan hastalara; 24 saat boyunca Uzman Doktorlar, deneyimli hemşireler  ve personelleriyle  kesintisiz hizmet verebilen yoğun bakımımızda,  konsültan hekim kadromuz bulunmaktadır. Ayrıca Radyoloji Bölümünün  sağladığı yatak başı ultrason  desteği de, yoğun bakım hastalarının tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Teknik ekibimiz tarafından  yoğun bakımda kullanılan araçların düzenli teknik bakımı yapılmaktadır.

Yoğun Bakım Ünitemiz;  

 • Postoperatif (ameliyat sonrası) solunum desteğine ihtiyaç duyan hastalar,
 • Zehirlenmeler, şoktaki hastalar,
 • Solunum yetmezliği olan  akciğer hastalıkları,
 • Kalp yetmezliği olan  hastalar,
 • Genel vücut travması olan hastalar,
 • Diyabetik komalar,
 • Kas hastalıkları vs. gibi her türlü  hayat desteği  gereken  hastalara,
 • Ameliyat  veya  kaza  sonrası cerrahi yoğun  bakım  ihtiyacı  olan hastalara,
 • Nörolojik ve kardiyak enfarktüs sonrası koroner yoğun bakım gereksinimi olan hastalara, her türlü  hizmeti  verilebilecek şekilde,  tam teçhizatlı, modern  teknolojik cihazlar ile donatılmış olarak hizmet vermektedir.  

Ünitemiz içerisinde;

 • 4 erişkin yoğun bakım yatağı,
 • Yatak başı ventilatör (yapay solunum cihazları)
 • Yatak başı monitörler,
 • İnfüzyon pompaları,
 • Beslenme pompaları,
 • Portable röntgen cihazı,
 • Kan gazı cihazı ve merkezi oksijen sistemi gibi  cihazlarımız bulunmaktadır.

 Ünitemizde bulunan özel yoğun bakım yataklarının her birinde ayrı ayrı monitör, merkezi oksijen, aspirasyon vel ventilatör ve ihtiyaç duyulması halinde defibrilatör bulunmakta, hastanemize başka merkezlerden de komplike hasta kabulü yapılmaktadır.

 Ekibimiz 24 saat aralıksız olarak yoğun bakım hemşireleri ve personeli ile birlikte,  koma,  şok,  ameliyat sonrası bakım gibi her türlü acil duruma müdahale edebilecek bilgi,  tecrübe ve teknik donanıma sahiptir.

 

YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ 

24 saat pediatri uzmanları ve yeni doğan yoğun bakım hemşirelerin görev yaptığı bu ünitemizde; özel küvözler, solunum cihazı (ventilatör), açık yataklar, süt sağma cihazı, monitör, kan gazı, infüzyon pompası, fototerapi cihazı gibi özel cihazlarla yeni doğan sorunlu bebeklere yaşam desteği verilmektedir.

Ayrıca bebek nakillerinde ambulansa konulabilen mobil küvöz ünitesi mevcuttur.

 

Yeni doğan dönemi ve önemi

Hayata  sağlıklı bir nefesle başlamak tüm yeni doğan bebeklerin hakkıdır. Ülke şartlarından veya özel şartlardan dolayı bazı bebekler  böyle bir şansa sahip olamamaktadır. Ülkemizde yapılan istatistiklere göre, çocuk ölümlerinin yarısını yeni doğan bebek ölümleri oluşturmaktadır. Bu bakımdan bebeğin dünyaya geldiği ilk 28 günü kapsayan ve yeni doğan dönemi olarak adlandırılan bu dönem, riskli olarak dünyaya gelmiş  bebeklerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu ise ancak özel bakım ile mümkündür. Hastanemizde bebeklerin ihtiyacı olan bu özel bakım, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirilmektedir.

Doğum öncesi ve doğum sonrası, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından, doktor gözetiminde bulunulması çok önemlidir.

Ünitemiz her türlü gerekli laboratuar desteğine sahip olup;
 
·         Solunum  problemi  olan  bebeklerin  bakımı,
·         Riskli  gebeliklerden  doğan ( şeker hastası, yüksek  tansiyonlu, böbrek
yetmezliği, kan uyuşmazlığı  veya  gebelik  zehirlenmesi gibi) bebeklerin bakımı,
·         Doğumda  oksijensiz  kalan  (asfiktik)  bebeklerin  takip tedavisi,
·         Akciğeri  henüz  olgunlaşmamış bebeklere  akciğer  geliştirici maddenin (surfaktan)  solunum cihazı  desteğinde  uygulanması,
·         İnfeksiyonlu  bebeklerin  takip  ve  tedavisi,
·         İleri yaşta  veya  çok genç  annelerin  bebeklerinin  takip  ve  tedavisi,
·         Sarılıklı  bebeklerin  fototerapisi / takibi ve  kan değişimi gibi hastalıklar bu      bölümümüzde  tedavi edilmektedir.

 

Güncelleme Tarihi:24/03/2019
Yayınlama Tarihi:15/11/2010
Okunma Sayısı:14718
Soru sor