Diş implantı hakkında sıkça sorulan sorular

Diş implantı hakkında sıkça sorulan sorular

Diş implantı, eksik veya hasarlı dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapılardır. İmplant tedavisi günümüzde en yaygın kullanılan ve en güvenilir diş tedavilerindendir.  İmplant diş titanyum esaslı olduğundan insan vücuduna diğer kimyasal maddelerden daha rahat uyum sağlar.

Kimlere Diş implant Tedavisi Uygulanabilir?

Diş implantları kişiye göre özel yapıldığından implant tedavisi yaptıracak hastaların ağız ve çene yapılarının yüksekliği ve genişliği implant tedavisinin uygulanabilirliği açısından son derece önemlidir.

Diş implantı tedavisi esnasında genel veya lokal anestezi uygulanacağından kişinin anestezi uygulanmasına karşı herhangi bir hassasiyeti olmaması gerekir.

Tedaviden önce ve implantlar kullanıldığı süre boyunca kişinin diş eti sağlığının yerinde olması da gerekmektedir.

Kimlerin Diş İmplantı Tedavisi Yaptırması Risklidir?

Diyabet vb. kronik hastalıkları bulunan, ağız ve diş yapısı implant kullanımına uygun olmayan hastalara implant tedavisi yapılması bir takım riskler taşımaktadır.

Diş İmplantı Tedavisi Fiyatları Yüksek midir?

İmplant Tedavisi Ücretleri, İmplant sayısına, uygulanacak tedaviye, implant tedavisini uygulayacak doktora ve birçok farklı parametreye göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden kesin bir fiyat aralığı vermek çoğu tedavide olduğu gibi mümkün değildir. Ortalama bir fiyat alabilmek için hastaların uzman kontrolüne başvurması gerekmektedir.

Diş İmplantı Tedavisinin Avantajları Ve Dezavatajları Nelerdir?

Alternatif diş tedavileriyle karşılaştırıldığında ilk olarak diğer diş tedavilerine göre biraz daha yüksek maliyetli olması diş implantının en büyük dezavantajlarındandır. Ve de diş implantının uzun süreli kullanılması açısından implantın temizliğine biraz daha fazla zaman ayırmak gerekmektedir.

Ancak bu olumsuz durumlara rağmen diş implantı tedavisinin en az diğer tedavi şekilleri kadar tercih edilmesinin sebebi ise kusursuza yakın bir fiziksel görünüm sağlamasıdır. İşlevsel olarak da normal dişlere göre yakın bir performansı vardır. Bunların sonucunda ise hastalar daha yüksek standartlarda yaşamlarını sürdürmektedir.

Diş İmplantı Tedavileri Ağrılı Bir Süreç midir?

Tedavi esnasında anestezi teknikleri kullanıldığından hasta bir ağrı hissetmez. Tedavi sonrası ise ağrı oluşması durumunda uygun dozda ağrı kesiciler hastalara önerilmektedir

Diş İmplantı Tedavisinde Hangi Anestezi Tekniği Kullanılır?

Hastanın durumuna ve isteğine göre değişim göstermekle birlikte diş implantı tedavilerinde hem lokal hem de genel anestezi teknikleri kullanılabilmektedir.

Diş İmplantları Ne Kadar Süre Boyunca Kullanılabilir?

Diş implantlarının ömrü kullanımına ve kalitesine göre değişebilmektedir. Uygun implantın sorunsuz bir şekilde yapıldığı ve implantın temizliğine ve bakımlarına özen gösterildiği durumlarda diş implantlarının uzun yıllar boyunca kullanıldığı görülmüştür.

Diş İmplantı Başarı Oranı Yüksek Bir Tedavi midir?

Tedavinin başarılı olması hastanın beklentisine göre değişebilmektedir. Bu yüzden tedavi sonrası herhangi bir problem yaşanmaması adına tedavi öncesinde hastanın beklentileri ve tedaviyi yapacak uzmanın önerileri ışığında uygun tedavi biçiminin belirlenmesi son derece önemlidir.

Sonuç olarak uygun tedavi yöntemi belirlendiği ve tedavinin uzman ellerde yapıldığı sürece diş implantı tedavisinin başarı oranı son derece yüksektir.

Diş İmplantı Kansere Veya Alerjenlere Neden Olur mu?

Diş implantı titanyum esaslı bir maddedir bu yüzden insan vücudunda herhangi bir alerjik reaksiyona neden olduğu görülmemiştir.

Diş implantının kansere neden olduğu konusunda çıkan yazıların ise bilimsel bir doğruluğu yoktur.
Detaylı bilgi için ; meltemdis.com/implant adresini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi:27/05/2019
Yayınlama Tarihi:18/07/2016
Okunma Sayısı:10643
Soru sor