Çocuklarda nörogelişimsel testlerin önemi

Çocuklarda nörogelişimsel testlerin önemi
Çocuklarda belirli yaş aralıklarına özel bazı zeka ve gelişimsel testler yapılmaktadır. Günümüzde oldukça önemli bir hale gelmiş olan bu testler çocuğun zihinsel ve bedensel gelişiminin takibi açısından gereklidir. Bilinçli anne ve babalar çocuklarına doğumdan itibaren düzeli olarak gerekli yaş aralıklarında bu testi yaptırmaktadırlar. Bu test pek çok farklı yöntemle yapılmakta olup çocuk hangi yaş aralığında ise ona göre uygulanacak teste tabi tutulmaktadır. 2,5-12 yaş arasındaki çocuklara uygulanan test Peabody resim-kelime testi, resimlerle kelime gelişimini kavramayı amaçlar. Bu testte çocuk kendisine söylenen kelimeye uygun olan resmi bulup numarasını söylemesi ya da resmi göstermesi istenerek uygulanmaktadır. Gelişim Testinde Resim ve Figür Kavrama Önemlidir
Gessel gelişim figürleri testi 2,5-6 yaş aralığındaki çocukları gelişimsel olarak değerlendirme amaçlıdır. Belirli davranışların varlığı ya da yokluğuna bakılarak uygulanan bir testtir. Bu test sonucunda bebeğin gelişim yaşı ve zeka yaşı belirlenmektedir. İnsan çizim testi olan Koppitz insan çizimi, 5-12 yaş arasındaki çocukları duygusal ve gelişimsel olarak değerlendirmek için kullanılmaktadır. Test sonucunda çocuğun yaşadığı duygusal sorunlar ve genel zeka düzeyi belirlenmektedir.

Bender Gestalt Görsel Motor Testi
5-10 yaş aralığındaki çocukların görsel motor algısını ölçme amaçlı yapılmaktadır. 9 geometrik şeklin kopya edilmesi şeklinde uygulanan test, öğrenme bozukluğu tanısında görsel algılama bozukluğunu ve organik yönlü belirlemek için uygundur.Sözel bellek süreçleri nöropsikoloji testi anlık bellek, kısa ve uzun süreli bellek ölçme amaçlı yapılmaktadır. Sözel ve görsel dikkate yönelik soruların performans sonuçları ile bellek süreçleri hakkında nörolojik değerlendirmeler yapılmaktadır. Özel Meltem Hastanesi Psikolojik Danışmanlık bölümü Psikoloğu çocuk gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip olan gelişim testlerini başarılı bir şekilde yürütmektedir.
Güncelleme Tarihi:18/04/2019
Yayınlama Tarihi:23/12/2013
Okunma Sayısı:9999
Soru sor