Anasayfa»Haber»Cocuklarda Dikkat Eksikligi Hayati Olumsuz Etkiliyor

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hayatı Olumsuz Etkiliyor - Özel Meltem Hastanesi

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hayatı Olumsuz Etkiliyor


Hastalık düzeyinde olmayan bazı dikkat eksikliği problemleri çocuklarda görülebilir ve doğal bir durum olarak karşılanır. Fakat hastalık seviyesindeki dikkat problemleri büyük sıkıntı oluşturmaktadır. Bu durumlar hiperaktivite ve dikkat yetersizliği sendromu olarak görülebilir. Günümüzde okul çağındaki 20 çocuktan en az birinde dikkat eksikliği vardır. Bununla beraber yıllarca sürecek bir ilaç tedavisi ile sağlık için adımlar atılmış olacaktır.

Dikkat Eksikliğinin Nedenleri

5 duyu ile bağlantılı bir durumdur dikkat eksikliği. Dikkatin toplanabilmesi için görme, işitme, dokunma, tatma, koklama duyularının tümünün çalışır vaziyette olmaları ve beslenme, uyku gibi gereksinimlerden iyi bir şekilde karşılık almak gereklidir. Şayet bunlardan tam performans alınamıyorsa bu durumum kişiyi direk etkiler ve yaşama dair çocuk pasif olarak etkilenir. Aileler çocuklarında böyle bir durum sezerlerse mutlaka harekete geçmelidirler. Bu durum çevresel faktörlerden meydana gelebileceği gibi fizyolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Bu ayrımın yapılması da önemlidir. Vitamin ve protein eksikliği de bu duruma sebep olabilir.

dikkat eksikliği

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri


Çocuk dışarıdan herhangi bir komut almakta zorluk çeker. Bir şey yapılması istendiğinde bunu yapmakta zorluk çeker. Dikkat eksikliği ile karşı karşıya olan çocuklar genellikle okul yaşantısında sıkıntı çekerler. Öğretmenlerini dinleseler bile sürekli dikkatleri dağıldığı için verim alamazlar. Dikkat dağınıklığı bulunan çocuklarda mimikleri algılayamama, yorumlayamama gibi problemleri vardır. Karşısındaki arkadaşı herhangi üzüntü veya sinirli mimiklerini yaptığında bunu anlayamaz. Dikkati dağılan ve kendisine ilgi gelmesini bekleyen çocuk bu durumda başka arkadaşlarına sataşır. Bu da sosyal çevre sorunlarını olumsuz yönde etkiler.

Uzmanına Danışın

Dikkat eksikliği
yaşayan çocuk mutlaka uzman bir psikologa götürülmelidir. Dikkat eksikliği sadece psikolojik etmenlerden medyana gelmeyebilir. Fiziksel durumlarda buna sebebiyet verebilir. Uzman psikolog yapacağı muayene ile tüm verileri toplayacaktır. Sorunun nereden kaynaklandığı bu şekilde saptanacak ve uzman psikolog doğru adımlarla sorunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavi sürecini başlatacaktır. Özel Meltem Hastanesi Psikolojik Danışmanlık bölümü uzman psikoloğu dikkat bozukluklarına karşı en etkin tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.

Okunma Sayısı : 3206

Bölüm Doktoru: Uzman Psikolog Sümeyye Arslan
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

Ayır