Çapraşik dişler kaderiniz değil

Bil-med polikliniği dişhekimlerinden Öznur ÖZÇETİN çocuk ve yetişkinlerdeki diş düzensizliklerinin(çapraşıklık ,seyreklik ) ve çeneler arası kapanış bozukluklarının, tel ve braketler (dişlerin üzerlerine yapıştırılan metal veya seramik materyaller) yardımıyla tedavi edilebilceğini belirterek ortodontik tedavilerin öneminine değiniyor.

Eğer çocuğunuz yalancı emzik emiyorsa, parmak emiyorsa, tırnak yiyorsa,süt dişlerinde erken kayba neden olabilecek büyüklükte çürükleri varsa diş kaybına neden olan bir travma geçirdiyse bu düzensizlikler kaçınılımazdır diyen dişhekimi Öznur ÖZÇETİN çocukların 10 yaşından önce mutlaka ortodontik bir muayeneden geçirilmesini önemle tavsiye ediyor.


Çapraşık Dişler Kaderiniz Olmasın
"Ortodontik tedavi sanılanın aksine,ileri yaslarda da uygulanabilmektedir.yeter ki yeterli kemik desteği ve saglıklı dişler agızda bulunsun.Erişkin hastada kemik yogunlugu cocuklara nazaran daha kompakt oldugu icin uygulanan kuvvetler cok daha az olmalıdır,bu da tedavi suresının artmasına neden olmaktadır\" diye görüş belirten ÖZÇETİN \"En büyük hata ortodontik tedavinin dişlere zararı oldugu dusuncesidir.Bu yanılgı braketleri yapıstırmak için dişten madde kaldırıldığının sanılmasıyla olusmustur. Oysaki ortodontik tedavi sonrası en cok karşılaşılan sorun, kişinin tedavi boyunca diş temizliği ihmali söz konusu oldugunda, braketlerin etrafında biriken bakteri plagı sebebiyle dişlerin ön yüzlerinde olusan tv ekranı seklindeki lekelenmelerdir.aslında bu lekeler çürük baslangıçlarıdır" diyor.

Estetik kaygıların gelişmesiyle birlikte dişlerdeki düzensizlikler daha da göze batmaya baslamıstır.ortodontik tedaviyle hem bu estetik kaygılar giderilmekte,hem de agız diş sağlığı korunmaktadır. Diş Doktoru Öznur ÖZÇETİN ortodontik tedavi sürecini ve uyulması gereeken kuralları şöyle açıklıyor :
Ortodontik tedavi,braket veya diğer apareylerin ağıza tatbikiyle baslar, 2-3 haftada bir düzenli doktor kontrolüyle tedavi yönlendirilir,ideal diş dizimini takiben çeneler arası uyum saglanarak tedavi bitirilir.artık bu düzenin korunmasını saglamak için pekiştirme tedavisi baslar.Ortodontik tedaviye baslanmadan once bilinmesi ve uyulması gereken bazı kurallar vardır:

1-Öncelikle çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin tam sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.

2- Tedaviye başlanınca konulan tanıya göre hastaya bir aparey uygulanır. Bu apareye ve dişlere çok iyi bakılması; dişlerin düzenli fırçalanması şarttır. Hele sabit aygıtlarda dişlerin üzerine yapıştırılan olukların etrafında diş plağı çok çabuk yerleşir. Buna imkan verilmemesi gerekir.

3- Hekim tedaviye başladıktan sonra hastasını ortalama 2-3 haftada bir görür. Dolayısıyla ortodontik tedavide büyük görev, hastanın kendine düşer. Bu nedenle hastanın tedaviyi kendi isteğiyle olması gerekir. Ailenin zorlaması çoğu zaman olumsuz etki uyandırmaktadır.

4- Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır.

5- Randevular aksatılmamalıdır.

6- Apareylerde kırılma, kopma veya ağıza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır.

7- Pekiştirme tedavisinde bıkkınlık gösterilmemeli; uygulanan tedaviye uyulmalıdır.


Not :Özel Bil-med Polikliniği (Meltem Hastanesi yanı) diş ünitesinden alacağınız randevularınız için 0 212 553 30 60 no 250 dahili numarayı arayabilir, bilgi için www. bil-med.com sitesini ziyaret edebilirsiniz
Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:10/11/2008
Okunma Sayısı:10010
Soru sor