Burun hastalıklarından kurtulmak için uzmanına danışın

Burun hastalıklarından kurtulmak için uzmanına danışın
Burun septumu, burun boşluğunu ikiye bölen bir duvar gibidir. Normal şartlarda septum orta hatta bulunur. Sağ ve sol burun boşlukları da eşit genişlikte olmalıdır. Bazen septum orta hat kısmından çok sapmış olabilmektedir. Bu duruma ise septum deviasyonu adını vermekteyiz. Septum deviasyonu dediğimiz durumunun farklı nedenleri bulunmaktadır. Nadiren bebekler henüz doğmadan anne karnındayken septumun eğri gelişimi söz konusu olabilir. Bazen septum bebek anne karnından geçerken meydana gelebilir. Çocukluk çağında oluşan çarpmalar yaralanma ve kazalar septum deviasyonuna neden olabilmektedir. Septum deviasyonları büyüme çağında burun kemik ve kıkırdakların farklı hızda gelişmesi sonucu da olabilmektedir.

Septum Deviasyon Belirtileri


Septum deviasyonu
nun en belirgin yönü burundan nefes almada zorlanılmasıdır. Burun tıkanıklığı genellikle septumun eğik olan tarafındadır. Ancak her iki tarafta bazen sağda ve solda değişken nefes alma güçlükleri çekilebilir. Septum deviasyonu kendisini tekrar eden burun kanamalarına, tek veya çift taraflı burun tıkanıklığına, geniz akınsıtı, baş ağrısı, uykuda sesli bir şekilde nefes alma gibi durumlar ortaya çıkarabilmektedir.
septoplasti

Septum Deviasyonu Teşhis ve Tedavisi
Uzman doktor gerekli muayeneleri yapar ve travma durumuna göre ameliyat geçirilip geçirilmediğini soracaktır. Doktor burun içi septumu muayene edecektir. Bu muayene endeskop vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Şayet septum teşhisi konulursa burun içerisindeki tedavi yöntemi cerrahi olacaktır. Bu ameliyata septoplasti diyoruz. Septoplasti hem genel hem de lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat burun deliklerinden yapılan ve dışarıdan belli olmayan kesilerle gerçekleştirilmektedir. Septum olması gereken uygun yere getirilmektedir. Ameliyat süresi 1,5 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası septumu ortaya sabitlemek amacıyla her iki tarafa da atel ve tamponlar yerleştirilir. Bu destekler ameliyattan bir iki sonra alınmaktadır.

Kimler Bu Ameliyat İçin Uygundur

Septum yüz kemiklerinin de gelişimini etkileyen faktörleri içerir. Gelişim süreci ile tüm yüz hatları belirleneceğinden cerrahi müdahale 18 yaşından önce yapılmamaktadır. Erişkinlerde ise bu ameliyat için herhangi bir yaş sorunu olmamaktadır. Septum şikayeti olan herkes istediği zaman bu ameliyata yani septoplastiye girebilmektedir. Özel Meltem Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümü uzman doktorları en uygun tedavi yöntemleri ile septoplasti ameliyatını gerçekleştirmektedirler.   
Güncelleme Tarihi:20/04/2019
Yayınlama Tarihi:08/01/2014
Okunma Sayısı:8976
Soru sor