Behçet hastalığı belirtilerine dikkat

Behçet hastalığı belirtilerine dikkat

Behçet Hastalığının Belirtileri

Ağız içinde çıkan yaralar (aft) bu hastalığın habercisi niteliğindedir. Yine genital yaralar, erkek çocuklarda skrotumda, nadir olarak da penis de görülür. Yetişkinlerde bunlar iz bırakarak geçer. Kız çocuklarda ise genel olarak dış genital organlar etkilenir. Sivilce şeklinde ortaya çıkan bu yaralar yine iyileştiğinde iz bırakır. Gözdeki damarlarda iltihaplanma olur. Bunalık görme, kanlanma hatta görme kaybına kadar gidebilir. Deride oluşan yaralar da diğer bir belirtisidir. Yüzde olabileceği gibi kasık bölgesinde, sırtta etrafı kırmızı iltihaplı biçimdedir. Bacaklarda görünenler daha koyu renktedir ve iyileşince bile iz bırakırlar. Eklemlerde ağrıya sebep olurken diz, el, ayak bileğinde şişlik görülür. Damarlarda iltihaplar oluşur. Eğer bu beyin damarlarındaysa çok şiddetli baş ağrıları görülür. Böbrek ve akciğerlerde iltihaplanmalar sonucunda ciddi sağlık problemleri meydana gelir.

Behçet Hastalığı Kimlerde Görülür, Nedenleri Nedir?

Bu hastalık çocuklarda görülebildiği gibi sıklıkla 20-40 yaş arasındaki insanlarda görülür. Akdeniz ülkelerinde genel olarak yaygın bir hastalıktır. Özel Meltem Hastanesi doktorlarından Uz. Dr. Avni Bakkal, her ne kadar net sebebi bilinmese de bazı mikrop ve kalıtsal faktörlerin hastalık sürecini tetiklediğini belirtmektedir. Erkeklerde görülme sıklığının kadınlara göre daha fazla olduğunu belirten Bakkal, 'bazı genleri taşımanın bu hastalığa karşı eğilimi arttırdığı düşünülmektedir' dedi. Her ne kadar kesinleşmemiş olsa da ağız içine yerleşen mikrop ve virüslerin bu hastalıkta etkin olduğu düşünülmektedir. Pek çok merkez bu hastalığın nedenleri üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Behçet Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler

Behçet hastalığı her 300 kişiden birinde görülen, ortaya çıkma sebebi tam olarak bilinmeyen damar iltihabıdır. 1937 yılında Hulusi Behçet tarafından tanımlanmış olan bu hastalık vücudun belirli kısımlarında iltihaplanma olarak kendini belli eden kesin bir tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemiyle doğrudan alakalı olan bu hastalık, ağız ve kasık bölgesinde çıkan yaralar, göz, kalp, beyin damarlarında kendini tekrar eden iltihaplanmalar şeklinde görülür. Bulaşıcı olmayan bu hastalığın tam olarak tedavisi bulunamadıysa da hastanın şikâyetlerini azaltacak çözümler mevcuttur.

Behçet Hastalığının Tedavisi

Özel Meltem Hastanesi doktorlarından Uz. Dr. Avni Bakkal behçet hastalığını tamamen ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını ama şikayetleri azaltmak adına tedavi uygulanabileceğini söyledi. Ayrıca uygulanacak tedavinin organa göre değiştiğini belirten Bakkal, 'Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Kortikosteroid, kolsişin ve bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar iltihapların çoğalmasına engel olur. Bu ilaçlar tedavi edici olmamakla beraber hastalığın belirtilerinin tekrarlanmamasını sağlamaktadır.' dedi.Uz. Dr. Avni Bakkal sözlerine şu şekilde devam etti ; 'Bu hastalığın tedavisi uzun bir süreçten geçer. Bu yüzden düzenli kontroller yapılmalıdır. Göz muayenesi yapılır, kan tetkikleri uygulanır ve hastalığa neden olan durumlar araştırılarak ona göre bir yöntem uygulanabilir.'Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri olan Behçet hastalığı, doktor kontrolü ile düzenli ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabilir.

Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:09/05/2013
Okunma Sayısı:11546
Soru sor