Bebeklerde inmemiş testis büyük tehlike

Bebeklerde inmemiş testis büyük tehlike
Günümüzde erkek çocuklarında oldukça sıkça karşılaşılan bir durum olan inmemiş testisin erken tanı ve tedavisiyle ileride oluşabilecek ciddi sorunların önüne geçilebilmektedir. Sorunsuz olarak doğmuş bir erkek bebekte testislerin torbalar olarak adlandırdığımız skrotumun içinde olması gerekir. Yapılacak muayenede eğer testisler skrotum yani torbaların içerisinde değilse bu duruma inememiş testis denmektedir.

İnmemiş Testis Büyük Sorunlara Neden Olabilir
Gebeliğin sekizinci haftasında testisler bebeğin henüz gelişmekte olan böbreklerinin alt tarafında meydana gelirler. Bu gelişim sırasında böbrekler olması gerektiği yere yukarı doğru çıkarken testisler ise aşağı doğru inerler. Gebeliğin yedinci ayında ise testisler salgılanan hormo ve bazı faktörler ile yeniden harekete geçer ve kasık kanalından içeri doğru girerek doğumdan hemen önce torbaların yani skrotumun içerisine yerleşmiş olurlar. Testislerin bu yer değişimi sırasında herhangi bir yerde duraklaması inmemiş testis anlamına gelmektedir. Bu inişin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için çocuk ve anneden salgılanan hormon ve bazı faktörlerin etkisine ihtiyaç bulunmaktadır. Bunların yetersiz düzeyde salgılanması inişlerin tamamlanamamasına etki etmektedir.
inmemiş testis

Kasık Fıtığına Neden Oluyor!Testisler kasık kanalına girişlesi esnasında karın zarını da balonlaştırarak aşağıya doğru çekerler. İniş işlemi bittiğinde bu balonlaşmanın kapanması ve kaybolması gerekmektedir. Şayet testisler tam olarak inmemişse doğal olarak bu kapanma da gerçekleşmez. Karın zarı fıtık kesesi halinde açık bir durumda kalır. Bu sebepten ötürü inmemiş testis bulunan hastalarda çoğunlukla kasık fıtığı riski de vardır.Mutlaka Tedavi Edilmelidirİnmemiş testis ileride kısırlık gelişimine neden olacağından mutlaka en erken evrede tedavi edilmelidir. Bunun yanında testis kanseri riski de bulunmaktadır. Geçmiş zamanda inmemiş testis orunu bulunan bir kişide 30-40 yaşlar arası kanser gelişimi normale göre 3-5 kat daha fazladır. Yine bunların dışında torbalarda bulunmayan testis dışarıdan gelecek darbelere karşı da hassas olmaktadır. Testislerin mutlaka olması gereken yerde yani skrotumun içine olması gereklidir.İnmemiş testiste tedavi yöntemi cerrahidir. Bu yöntemle testisler olması gereken yere indirilmektedir. İnmemiş testisin bulunduğu kasık bölgesine küçük bir kesi yapılır. Testis bulunur ve çevresinde inmesini engelleyen dokulardan arındırılır. Şayet testis karın içerisindeyse öncelikle tanısal laparoskopi ile testisin varlığının ve yerinin belirlenmesi daha sonrada indirilmesi gerekir.
inmemiş testis tedavisi

İnmemiş testislerde yapılacak cerrahi müdahalenin zamanlaması önemlidir. İnmemiş testis kuşkusu var ise derhal bir çocuk cerrahı tarafından muayene edilmesi ve en kısa sürede bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu ameliyat uzmanlık isteyen bir ameliyattır. Oldukça önemli olduğundan alanında uzman doktorlar tarafından bu operasyon gerçekleştirilmelidir. Özel Meltem Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü uzman doktorları inmemiş testis tedavisini etkin bir şekilde uygulamakta ve ileride meydana gelebilecek olası ciddi tehlikeleri ortadan kaldırmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:29/11/2013
Okunma Sayısı:11428
Soru sor