Bebeğinize aşılarını yaptırdınız mı?

Bebeğinize aşılarını yaptırdınız mı?
Bağışıklık sistemi dışarıdan gelebilecek tüm mikrop ve bakterilere karşı vücudumuzu koruyan savunma sistemidir. Savunma sisteminin güçlü olmaması, dışarıdan gelebilecek bakteriyel virüs gibi tehlikelere açık olmamız anlamına gelmektedir. Vücut kendi yapısını çok iyi tanımaktadır. Tanımadığı dışarıdan gelecek mikraopları ayırt edebilmektedir. Vücut, dışarıdan gelecek mikropları tanıdıktan sonra bu yapıları etkisiz hale getirecek antikorları yapmaya başlar.
bakteri

Örnek vermek gerekirse, kızamık geçiren bir çocuk hayatında bir daha kızamık geçirmeyecektir. Ancak bir kez geçirilirken hastalık ağır sonuçlar verebilmektedir. Zeka geriliği, sakatlık ve ölüm gibi? Aşı ile bu tip hastalıklardan en etkili şekilde korunmak mümkündür. Aşı vücutta hastalığa sebebiyet veren bakteri virüs gibi mikropların salgıladığı zehirleri ortadan kaldırmakta ve vücudun direncini korumaktadır.
Antikorlar vücutta uzun süre nüfuz ederler ve bu süre zarfında mikrop vücuda yeniden girmeye kalkışırsa bu mikropları bulup ortadan kaldırmaktadırlar. Bir aşının etkisini gösterebilmesi için uygun zamanda, uygun yaşta yaptırılması önemlidir. Özellikle mikropların çocuğu ele geçirebilecek yaşlarından önce bu aşıların yaptırılması gerekmektedir.Aşı Çeşitleri Nelerdir?Farklı aşı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan biri canlı aşılardır. Canlı aşılarda, aşı içerisindeki mikroorganizmalar canlıdır. Fakat vücut için tamamen zararsız hale getirilmiştir. Kızamık, kızamıkçık, verem, kabakulak aşıları bu tür aşı örneklerine girmektedir. İkinci bir aşı çeşidi ise ölü aşılardır. Bu aşıda kullanılan mikroorganizmalar öldürülmüştür. Fakat vücudu uyarıcı ve koruyucu maddeler olan antikorları üretme yetisi bırakılmıştır. Boğmaca aşısı buna örnek oluşturabilir. Üçüncü bir aşı çeşidi de subünit aşılardır. Aşıda kullanılan mikroorganizmalar öldürüldükten sonra parçalanmaktadır. Bu parçalardan vücudu uyararak koruyucu antikorların yapılmasını sağlayacak parçalar aşı yapımında kullanılmaktadır. Buna örnek Hepatit B ve grip aşıları olabilir.Bebeklerde Aşı İhmal EdilmemelidirÇocukluk döneminde bazı ağır hastalıklar dikkat çeker. Bunar difteri, boğmaca, tetenozdur. Bu tür hastalıkların araştırılma sürecinde aşının ne denli önemli olduğu anlaşılmıştır. Bu üç hastalık artık günümüzde ender olarak görülüyor olsa da hastalığın ciddiyeti ve ölüme varan olumsuz sonuçları ortadan kaldırmada aşının önemi yadsınamamaktadır.
bebeklerde aşı

Aynı şekilde grip, kış aylarında görülen ve zatürreye kadar götürebilen ciddi bir hastalıktır. Tedavisi olmayan bu viral hastalıktan korunmanın tek yolu aşıdır. Çocukların bağışıklık sistemi zayıf olacağından çok daha ağır bir şekilde etkilenebilmektedirler. Bu nedenle ailenin bebek aşılarını aksatmadan yaptırmaları önemlidir.Özel Meltem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzman doktorları bebeklere aşılarını tam zamanında yaparak ciddi hastalıklardan korunmalarına yardımcı olmaktadırlar.   
Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:06/12/2013
Okunma Sayısı:9369
Soru sor