Bebeğinize 7 günde uyumayı öğretin

Bebeğinize 7 günde uyumayı öğretin
Hastanemizin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü doktorlarından Uzm.Dr. Arzu AK, "bebeklerin gece ile gündüzü ayırt edebildiğini, bunun için ona gerekli ipuçlarını vermeniz yeterli" olduğunu belirtiyor. "Yarından başlayarak onu sabah erkenden kaldırın ve her gün aynı saatte uyandırmaya özen gösterin. Yatağını pencerenin yakınına koyun ve perdeleri aralık bırakın. Gün ışığı onun uyanmasına yardımcı olacaktır" diyen doktorumuz Arzu AK, bebeklerin uyku düzeniyle ilgili verdiği bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.
1. GÜN Yeni Bir Düzen Kurun
Son araştırmalar bebeklerin gece ile gündüzü ayırt edebildiğini ortaya koyuyor. Bunun için ona gerekli ipuçlarını vermeniz yeterli. Yarından başlayarak onu sabah erkenden kaldırın ve her gün aynı saatte uyandırmaya özen gösterin. Yatağını pencerenin yakınına koyun ve perdeleri aralık bırakın. Gün ışığı onun uyanmasına yardımcı olacaktır. Öğle uykusuna yatırdığınız zaman bile hava kararmadan önce onu uyandırın. Böylece gün ışığında uyanması gerektiğini, gece ise uyuması gerektiğini anlayacaktır. Bebeğinizi akşamları da aynı saatte yatağına yatırın.
 2. GÜN Uygulamaya Devam
Dün başladığınız rutin programa devam edin. Hemen pes etmeyin.  Geceleri karnı acıktığı için ağlamaya devam edebileceğini unutmayın.  Onu emzirmek ya da beslemek zorunda kaldığınızda bunu hafif karanlık bir ortamda yapın. Gece yatırdığınızda müzik dinletmek gibi rutin alışkanlıklar kazandırın. 3. GÜN Ağlama BaşlıyorAğlamak çocukların en büyük silahı; anne ve babaların da dayanamadığı bir durumdur. Ancak, sabırlı olun ve kendi kendinize şunu mırıldanın: 8220. deneme; Sonuç uyku olacak! 8221. deneme; pes etmeyeceğim. Onu uyutmaya çalışırken ağlaması karşısında endişelenmeyin. Bırakın koyduğunuz uyku kurallarına alışsın. Program değişiklikleri 6 aylıktan küçük çocukları çok daha fazla üzüyor. Bebeğiniz en fazla 15?20 dakika ağlar ama kötü uyku alışkanlığı yıllarca sürebiliyor. Unutmayın ki bu çocuğunuzla sizin aranızdaki bir savaş. Onunla ilgilenmeyin ama kendi merakınızı gidermek için 5?10 dakikada bir kapı aralığından onu kontrol edin.  Susması için ışıkları açmayın, yataktan çıkarmayın ya da biberon vermeyin, aksi takdirde ertesi gece de dakikalarca ağlayacağından emin olun.
 4. GÜN Ağlama Savaşı Sürüyor
Geçen gece oldukça uzun sürdü değil mi? Bu gece biraz daha rahat geçecek. Ama bilin ki o yine de ağlamaya devam edecek. Ancak, bu kez daha kısa sürecek, bize inanın. Bunun için kurallarınızın kesin olduğunu ona ispatlamanız gerekiyor. Sabırlı davranmaya devam edin.  Ona karşı yumuşak olduğunuz hissini uyandırmayın. Yoksa geçen geceye göre 2 kat daha fazla ağlayacaktır. Sakın ona bu kozu vermeyin.

 5. GÜN Bebeğiniz Sakinleşiyor
Bebeklerin çoğu 3?5 gün içersinde bu programa alışıyor. Dolayısıyla,  bu gece belki de şanslı geceniz! 5 dakikada bir onu kontrol etmeyin,  en az 15 dakika aralıklarla odasına uğrayın. Bazı bebekler odaya sık sık girilmesinden rahatsız oluyor. Bu nedenle kapı aralığından onu izleyin. Hem unutmayın ki bu gece daha az ağlıyor. Uyku problemlerinin arasında sıkça rastlananların başında gece emzirmesi ve alt değiştirme geliyor. Tabii ki size bunları yapmayın demiyoruz ama mümkün olduğunca kısa ve sessiz olmasına özen gösterin. Altını değiştirirken bile kesinlikle ışıkları açmayın.  Gereğinden çok emzirmeyin. Böylece hem onu rahatsız etmemiş olursunuz, hem de yeniden altını değiştirmek, zorunda kalmazsınız!
 6. GÜN Bebeğiniz Uyuyor!
 Mucize gibi geliyor değil mi? Sakın, bu mutluluğu günlerdir uyguladığınız kuralları rafa kaldırarak bozmayın. Uyumasını garip karşılayarak onu sık sık kontrol etmeyin, Gevşeyin!  Onu sıcak tutan bir pijama giydirin. Böylece üstünü açmasını kendinize dert etmeyin. Bebek monitörünün sesini kısın ve sadece çok ihtiyacı olduğunda onu duyun. Başarınızı gölgeleyecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. 7. GÜN Uyku Sırası Sizde!Kendinize bir iyilik yapın ve bu gece derin bir uyku çekin. Son 6 gündür belki çok uykusuz kaldınız ama buna değdi değil mi?  Çocuğunuza muhteşem bir armağan verdiniz: Düzenli uyku alışkanlığı.  Hiç şüphe yok ki, bu program hastalık, tatildeki otel odası gibi etkenler nedeniyle zaman zaman aksaklığa uğrayacaktır. Oysa unutmayın ki, hiç uyku problemi yaşamamış bebekler bile bu durumlarda sorun çıkarıyor. Uyku problemi yeniden baş gösterecek olursa planı en baştan yeniden uygulayın, ikinci sefer ilkinden çok daha kolay olacaktır.Uzm.Dr. Arzu AK
Bölüm Doktorları: Uzm. Dr. Hilda Keykubad, Uzm. Dr. Murat Erdeniz Çarıkçı, Uzm. Dr. Erdal Yılmaz
Güncelleme Tarihi:13/11/2018
Yayınlama Tarihi:07/04/2011
Okunma Sayısı:10272
Soru sor