Bayanlarda varis problemi sağlığı tehdit ediyor

Bayanlarda varis problemi sağlığı tehdit ediyor

Varis hastalığı, bacaklardaki toplardamarların genişlemesine bağlı gelişen bir hastalıktır. Yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önemli olan varis tedavisi erken önlem almayı gerektirir. Özel Meltem Hastanesi Cerrahı Doç. Dr. Emel Canbay varis hakkında şunları söylüyor; 'Genellikle kadınlarda 2 ila 4 kat fazla görünen varislerin oluşumunda genetik yatkınlık, obezite, kadınlık hormonları veya bu hormonlara bağlı olunan tedaviler, ileri yaş, çok doğum yapmış olmak, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, bacaklarda yapılan ameliyatlar etkili olmaktadır.' demektedir. Kadınlarda hamilelik ve period dönemlerinde varislerle ilgili şikayetlerin arttığını belirten Doç Dr. Canbay, varisi olanların ayakta kaldıkları anda ağrılarının başladığını, bacaklarda şişkinliklerin meydana geldiğini ve gece kramplarının yaşandığını belirtmektedir. 

Varisin Belirtilerine Karşı Duyarsız Kalmayın

Özel Meltem Hastanesi Cerrahı Doç. Dr. Emel Canbay; 'Varisin ilk belirtileri bacaklarda ağrıdır. İnce kılcal damarların örümcek ağı gibi belirginleştiği varisler ortaya çıkar. Sonrasında ise geniş görünümlü varisler ortaya çıkar ve bacakta ödem dediğimiz şişlikler ortaya çıkar. Bu belirtiler ile hasta uzman bir doktora muhakkak görünmelidir. Varisin ilerlemeden tedavi edilmesi hasta açısından iyi olacaktır.' demektedir.

Varislerin klinik olarak 6 derecede tanımlandığını belirten Doç. Dr. Canbay, genellikle ikinci dereceden sonra varislerin gözle görülür hale geldiğini, üçüncü derecede ise bacak çapı artacak kadar şişmeye neden olduğunu belirtmektedir. Dördüncü ve beşinci derecede varislerde artık bacak renginde koyulaşma, ayak bileği çevresinde siyaha yakın renk değişikliği görülür. Altıncı ve son derece varislerde ayak bileklerinde yaralar açılır. 

Varislerin Ortaya Çıkmaması İçin Önlemler Alın

Varislerin engellenmesi hakkında bilgi veren Doç Dr. Canbay, varisi olan hastaların sıcak suyla temastan ve sıcaktan uzak durmalarını söyleyerek ekliyor; 'Düzenli yürüyüş ve aynı pozisyonda kalmamak varisin meydana gelmemesi için önemlidir. Kilo problemi varise nende olduğundan fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır. Yine varis tedavisinde varis çorapları oldukça önemlidir. Sabah yataktan kalkmadan ayaklar yukarı kaldırılarak varis çorapları giyilmelidir ve yatana kadar bu çoraplar ayaklarda kalmalıdır.' demektedir.

Varis Tedavisinde Cerrahi Yöntem

Doç. Dr. Canbay varis tedavisinde uygulanacak cerrahi müdahale için farklı yöntemler olduğunu belirtiyor. Doç. Dr. Canbay; 'Cerrahi olarak kullandığımız büyük safen veni çıkartmak yerine, değişik yöntemler ile damarı kapatma uyguluyoruz. Bu anlamda son yıllarda lazer ve radyofrekans yöntemleri ile varis tedavisinde büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Radyofrekans yöntemi ile varis tedavisinde varisli damarı kapatmak için radyofrekans jenaratörü kullanırken, lazerle tedavide lazer jenaratörü kullanılmaktadır. Kılcal damarlardaki varisler için de damar içine verilen ilaçlar ile o damarın kapatılması ya da lazer esasına dayalı tedavi yöntemi kullanılmaktadır.'demektedir.

Doç. Dr. Canbay varis tedavisinin öneminin altını çizerek uyarlılarda bulunuyor; 'Öncelikle bir kozmetik sorun olarak görülen varisler doğru zamanda tedavi edilmediğinde damar içerisinde pıhtılaşmaya ve iltihaplanmaya neden olabilirler. Bu durumun damar tıkanıklıklarına, pıhtının koparak akciğerlerde tıkanmaya ve buna bağlı olarak solunum yetmezliği ile ölüme neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenlerle bu durum yalnızca kozmetik bir sorun olarak algılanmamalı ve sağlığı ciddi anlamda tehdit ettiği bilinmelidir.' demektedir.

Bölüm Doktorları: Op. Dr. İbrahim Karahan
Güncelleme Tarihi:14/12/2018
Yayınlama Tarihi:03/07/2013
Okunma Sayısı:10088
Soru sor