Bademcik ve geniz eti çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor

Bademcik ve geniz eti çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor

Geniz eti ve bademcik sorunlarının çocuklarda büyüme ve gelişmede gerilemeye sebep olduğunu söyleyen Özel Meltem Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Gökalp Dizdar konu ile gili önemli açıklamalarda bulundu.

Op. Dr. Gökalp Dizdar, bademciklerin vücuttaki bağışıklık savunma sisteminde rol oyanayan önemli organlar olduğunu söyleyerek bu organların badem şeklinde dokular olduğunu kaydetti. Bademciklerin tek başına iri olmasının ameliyatı gerektirmeyeceğini söyleyen Dr. Dizdar “Yapısal olarak çocuk bünyesinde daha dar olan hava yolunu tıkamış olan ve boğazdaki enfeksiyonlara yol açan en önemli sebeplerin başında geniz eti ve bademcikler gelmektedir. Çocuk uyku esnasındayken boğaz etrafındaki kaslar gevşer. Bu da zaten dar olan hava yolunu tamamen kapatmaya neden olabilmektedir. Çocuklarda sık rastlanan bu durum büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönden etkilemektedir. Bununla birlikte yüz kısmında büyüme ve şekil bozukluklarına da sebep verebiliyor. Böyle bir durumda kesinlikle ameliyat önerilmektedir. Ameliyat sonrasında çocukta gözle görülür bir rahatlama görülmektedir. Davranışlarında ilk altı aylık süreç sonunda büyümede gelişmede olumlu değişimler gözlemlenmektedir.

Bademcik Ameliyat Süreci Nasıl İşler

Bademcik ameliyatına dair konularda bilgiler veren Op. Dr. Gökalp Dizdar, bademcik ameliyatı görülme sıklığının altını çizerek daha çok kreş, anaokulu ya da ilkokul gibi toplu yaşama başladıklarında görülmeye başlandığını, bu tip yerlerde artışın fazla olduğuu dile getirdi.

Op. Dr. Gökalp Dizdar, bademciğin yaşla birlikte ufalma gösterdiğini dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu nedenle yirmili yaşlardan sonra bademcik enfeksiyonlarında azalmalar görülmektedir. Geniz etine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar daha çok genellikle çocukluk çağının problemlerindendir. Fakat buna rağmen erişkinlerde de bu sorun görülebilmektedir.” dedi. Ayrıca sık geçirilen bademcik ve geniz eti enfeksiyonlarının sık ilaç kullanımına neden olabileceğini ve bunun da hastanın günlük yaşamına olumsuz etki edeceğinin altını çizdi. Geçirilen enfeksiyonlar neticesinde böbrek, eklem ve kalp dokusu tehlike altına girmektedir.

Çocuklarda sık geçirilen bademcik ve geniz eti rahatsızlıklarının okullarındaki başarsını, büyüme gelişmesini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Op. Dr. Gökalp Dizdar, “Son iki yıl içerisinde özellikle üst üste 5-6 seferdan daha fazla bademcik iltihabı ile karşı karşıya kalması , ateşli eklem, kalp romatizması rahatsızlıklarını geçirmesi bademcik iltihaplanmasının yanında orta kulak ve geniz eti problemlerinin bulunması netiesinde bademcik ve geniz eti mutlak suretle alınmalıdır. Bademcik ameliyatı oldukça basit bir işlem olarak görülebilir ancak ciddi ön hazırlıkların yapılması gereklidir. Ayrıca alanında uzman bir cerrah tarafından yapılması gereken bir müdahaledir. Alanında uzman bir cerrah ile çocuğu hiçbir riske atmadan rahat bir şekilde ameliyat sonuçlandırılabilir. Çocuğunuzda böyle belirtiler var ise kesinlikel zaman harcamayaın. İleride daha ciddi problemlerin oluşmaması için bademcik ameliyatının yapılması önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:10/03/2016
Okunma Sayısı:8168
Soru sor