Alzheimer belirtilerinde doktora başvurun

Alzheimer belirtilerinde doktora başvurun
Alzheimer hastalığı özellikle ilerleyen yaşla birlikte bellek ve mantıklı düşünme de dahil olmak üzere bütün zihinsel yetilerde gerilemeye neden olmakla beraber gündelik iş ve davranışları yerine getirmede sıkıntılar çıkartmaktadır. Hastalık genellikle 60 yaş ve sonrası kendini belli etmektedir. Araştırmalar sonucunda beyindeki özgül bazı sinir hücrelerinin zarar gördüğünü ve beynin büzüşme gösterdiği anlaşılmıştır. Beynin hangi kısmı tutulmuşsa o kısma ait işlevsellik yavaş yavaş kötüleşmeye başlar. Yoğunlaşma ve yönelimde, soyut düşünmede bozukluklar görülür. Kişilik değişiklikleri ortaya çıkar, yıkanma, giyinme gibi gündelik işlevleri yerine getirmede sıkıntılar ortaya çıkar. Alzheimer hastalığının bilinen üç evresi vardır. Ancak bu evrelerde hastalarda farklılıklar gözükebilir. Alzheimer hastalığı olan kişilerde ilerleyen süreç içerisinde beyin işlevlerinde düşme gözlemlenir. Tanı konduktan sonra genel olarak yaşam beklentisi 7 ila 10 yıl arasında değişmektedir.
alzheimer

Alzheimer Hastalığının BelirtileriDavranışsal belirtilere örnek olarak apati ve atıllık dediğimiz hiçbir şey yapmama, isteksizlik gösterilebilir. İlerleyen süreçle birlikte saldırganlık ve amaçsız gezinme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Diğer bir belirti de depresyondur. Alzheimer hastalığında depresyon yaygındır. Hastaların ortalama %45`inde depresyon varlığı gözlemlenmektedir. Ajitasyon dediğimiz durum ise bir başka belirti olmakla birlikte kavgacılık, bağırma, saldırganlık, hiperaktivite gibi bir takım davranış bozukluğunu kapsayan genel bir terimdir. Hastaların küçük bir bölümünde ise paranoya ve sanrılar ortaya çıkmaktadır.
Psikoz dediğimiz bu belirti tanısı konmuş hastaların neredeyse yarısında görülmektedir. Alzheimer hastalığında kötülük görme sanrıları en sık karşılaşılan şeylerden biridir. Evin kendisinin olmadığı, sadakatsizlik, terk edilme, eşinin yerine başkasının geçmiş olduğu, insanların bir şey çaldıkları sanrıları sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Alzheimer Hastalığının TedavisiAlzheimer hastalığının tedavisinde birincil hedeflere yönelik yöntemler uygulanır. Yani direkt olarak tedavisi olamayacağı gibi ortaya çıkan belirtileri ve durumları yavaş yavaş ortadan kaldırmak amaçlanır. Bellek, konsantrasyon, yönelim gibi veya amaçsız gezinme, saldırganlık gibi durumların azaltılması için uğraşılır. Alzheimer hastalığı genel olarak ilerleyici ve geri dönüşü olmayan bir durumdur. Fakat belirtileri geciktirilebilir hatta ortadan kaldırılabilir. Alzheimer hastalığına karşı farmakolojik ve farmakolojik olmayan tedavi yöntemleri uygulanır Farmakolojik tedavilerde bir dizi farklı ilaç yardımı ile hastalığın etkilerinin azaltılması amaçlanmaktadır. Bunun yanında depresyon tedavisi de uygulanır. Alzheimer hastalığının erken evrelerinde depresyon sıklıkla görülür. Bu durumun tedavisinde antidepresanlar etkili olur. Diğer psikiyatrik etmenler apati, uyku bozuklukları, ajitasyon, paranoya, saldırganlık ile de tek tek ilgilenilmelidir. Farmakolojik olmayan tedavilerde psikososyal stratejiler Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini iyileştirmede etkili olabilir. hastalara geçmişlerini hatırlatmak amaçlı psikoterapi davranışsal sorunları azaltabilir ve hastanın duygudurumunda etkili olabilir. Bilişsel işlev bozukluğunu düzeltmek üzere belleğin korunması ve gerçeklik yönelimi dahil bir takım psikoterapi tekniği önerilmektedir. Özel Meltem Hastanesi Nöroloji Bölümü doktorları Alzheimer tanı ve teşhisi ile insanların bu sıkıntılı hastalıktan kurtulmalarına yardımcı olmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:26/04/2019
Yayınlama Tarihi:15/11/2013
Okunma Sayısı:10401
Soru sor