Alzheimer belirtileri dahilinde doktora başvurun

Alzheimer belirtileri dahilinde doktora başvurun
Alzheimer hastalığı dediğimiz durum özellikle ilerleyen yaş ile birlikte bellek ve mantıklı düşünme gibi bütün zihinsel yetilerde gerilemeye neden olmaktadır. Bununla beraber bu hastalık gündelik iş ve davranışları yerine getirmede zorluklar çıkartmaktadır. Bu hastalık genel olarak 60 yaş ve sonrası kendisini belli etmeye başlar. Araştırmalar neticesinde beyindeki özgül bazı sinir hücrelerinin zarar gördüğü ve beynin büzüşme gösterdiği anlaşılmıştır. Beynin hangi kısmı tutulma gösteriyorsa o kısma ait işlevsellik yavaş yavaş gerilemeye başlar. Yoğunlaşmada ve yönelimde soyut düşünmede bozukluklar ortaya çıkar. Kişilikte değişimler ortaya çıkar. Giyinme, yıkanma gibi basit gündelik işlevleri yerine getirmede sorunlar yaşanır. Alzheimer hastalığında bilinen üç evre bulunmaktadır. Fakat bu evrelerde hastalarda farklılıklar gözlemlenebilir. Alzheimer ilerleyen süreç içerisinde beyin işlevlerinde düşme gözlemlenir. Tanı konduktan sonra ortalama yaşam beklentisi 7-10 yıl arasında değişmektedir.
alzheimer tedavisi

Alzheimer BelirtileriDavranışsal belirtilere örnek, apati ve atıllık dediğimiz hiçbir şey yapmama, isteksizlik görülebilmektedir. İlerleyen süreçle birlikte saldırganlık, amaçsız gezinme gibi bir takım problemler ortaya çıkabilir. Diğer bir belirtisi de depresyondur. Depresyon Alzheimer hastalığında yaygın olarak görülmektedir. Saldırganlık, kavgacılık, bağırma, hiperaktivite gibi bir takım davranış bozuklukları olarak ajitasyon genel bir terimdir ve hastalarda sıklıkla görülür. Hastaların küçük bir bölümünde ise paranoya ve sanrılar kendisini belli eder.
Psikoz denilen belirti neredeyse tanı konmuş hastalrın yarısında görülmektedir. Evin kendisinin olnadığı, sadakatsizlik, terk edilme, eşinin yerine başkasının geçmiş olduğu, insanların bir şey çaldıkları sanrıları sık karşılaşılan durumlardandır. Alzheimer Tedavisi

Alzheimer
`in direk tedavisi olmadığı gibi yapılacak işlem belirti ve durumları yavaş yavaş ortadan kaldırmaya yönelik olacaktır. Bellek, konsantrasyon, yönelim gibi veya amaçsız gezinme, saldırganlık gibi durumların azaltılması için uğraş verilir. Alzheimer hastalığı genellikle ilerleyici ve geri dönüşü mümkün olmayan bir hastalıktır. Ancak belirtileri geciktirilebilir hatta ortadan kaldırılabilir. Alzheimer hastalığına karşı farmakolojik olan veya olmayan tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Farmakolojik tedavilerde bir dizi farklı ilaç desteği alınır ve etkilerin azaltılması hedeflenir. Özel Meltem Hastanesi Nöroloji bölümü uzman doktorları, Alzheimer belirtilerini en aza indirecek tedavi yöntemleri uygulayarak hastayı bu zor durumdan kurtarmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:26/04/2019
Yayınlama Tarihi:18/02/2014
Okunma Sayısı:9046
Soru sor