Aile ve çift terapisi ile diyaloğunuz gelişsin

Aile ve çift terapisi ile diyaloğunuz gelişsin
Aile terapisi günümüzde oldukça yaygınlaşmış bir terapi sistemidir. Bu terapi ile kişiler empati yeteneğini geliştirerek sorunlarını çözebilmekteler. Çift terapisi aile ve çifler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı psikoterapinin bir dalıdır. Aile veya çiftler diğer insanlarla kurdukları ilişkiler, duygusal doyum ve ruh sağlıkları açısından oldukça büyük önem arz eder. Çocuklar ya da eş ile kurulan yakın ilişkilerde bu rol daha da ön plana çıkar. Bu yakın ilişkilerden birisi de şüphesiz evliliktir. Evlilikte eşler arası çatışmalar, ekonomik güçlükten doğan veya ailesel anlaşmazlıktan çıkan problemler olabilmektedir.

Tüm Dünyada Uygulanıyor

Aile ve çift terapisinde hedef aile ve çift arasındaki yaşanan sıkıntı ve zorlukların ele alınarak çözülebilmesi maksadıyla tüm aile bireylerinin sağlıklı bir şekilde konu hakkında gelişimin sağlanmasıdır. Bu seanslar vasıtasıyla hem aile içi ilişkiler dengelenmekte, hem de diğer insanlarla olan diyaloglar düzenlenmektedir.Özellikle günümüzde aile ve çift terapisine olan ilgi artış göstermektedir. Bireyler zor ve sıkıntılı dönemlerden kurtulmak için bir değişime ihtiyaç duyarlar. Terapistler aile üyelerinin birbirine yardım edebilmeleri için farklı yöntemler uygular, rehberlik ederler. Aile ve çiftler üzerinde gerçekleştirelecek çalışmalar uzun vadeli olmaktadır. Terapi ile birlikte aile üyeleri hakkında daha fazla detay öğrenilmektedir. Aile bireylerinin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkiler desteklenir. Ailedeki bireylerin problemlerle baş edebilme yetilerinin güçlendirilmesi hedeflenir.
aile ve çift terapisi

Aile Ve Çift Terapisi İle Sorunlardan Tamamen KurtulunAile ve çiftlerde yaşanan hemen her türlü probleme karşı bu terapi uygulanabilmektedir. Unutulmamalıdır ki aile ve çift terapisinin alanı çok geniştir. Tüm psikolojik ve psikiyatrik bozukluklarda diğer yöntemlerle birlikte uygulama yapılmalıdır. Çift ilişkileri, evlilik problemleri, yeme bozuklukları, çocuk ruh sağlığı, kayıp ve travmalar, fiziksel rahatsızlıklar, ailedeki sosyal değişimler, alkol ve madde kullanımı, kendine zarar verici davranışlar, üvey ebeveyn-çocuk ilişkiler, psikoseksüel zorluklar, üvey ebeveyn-çocuk ilişkileri, göç etmiş ailelere destek, genç ve erişkinlere destek, travma sonrası destek, ekonomik problemler gibi pek çok alanda bu terapi uygulanabilir.Aile ve çift terapisinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Özel Meltem Hastanesi Psikolojik Danışmanlık bölümü Uzman Psikoloğu ile çift terapisinde en uygun yöntemler kullanılarak terapi başarıyla gerçekleştirilmektedir.
Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:02/01/2014
Okunma Sayısı:11228
Soru sor